Aktuality   Predpoveď počasia Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Štáty Kurzy PHM Zdravie Astro Agro Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier
 
 Mena: bulharský lev (BGN)  Kurz: 1€ = 1,9558 BGN  Časová zóna: SEČ + 1 hod.  Rozloha: 111 002 km²  Úradný jazyk: bulharčina  Hlavné mesto: Sofia  Bratislava - Sofia : 957 km

Krajina

 

Pomerne hornaté Bulharsko sa rozprestiera na Balkánskom polostrove v juhovýchodnej časti Európy. Na severe hraničí s Rumunskom, východnú hranicu tvorí Čierne more, na juhu susedí s Tureckom a Gréckom, na západe s Macedónskom a Srbskom.

Podľa údajov z r. 2011 tu žije 7 504 868 obyvateľov, okrem Bulharov (84 %) aj Turci (9 %) a Rómovia (5 %).

Z hľadiska vierovyznania má najviac prívržencov pravoslávna cirkev, žijú tu aj stúpenci islamu. Ostatné náboženstvá majú len slabé zastúpenie.

Počasie na kamerách

     

Aktualne počasie

 Plovdiv

Aktualne počasie

 Nesebar
Perushtitsa
mavrud.tk
Nesebar - Restaurant Zornitza
zornitza.info
Sofia Vasil Levski
sk.webcams.travel
Zlatograd
webcam.veliko.info
Varna South Bay
vsb.bg
Golyama Ribnya
magazin365.com
Tryavna
unicsbg.net
Dimitrovgrad
dimitrovgrad4u.com
Uzana
webcam.veliko.info
Sliven
webcams.travel

Podnebie

 

Bulharsko leží na rozhraní mierneho a subtropického pásma, ktoré sa vyznačuje podnebím so studenými vlhkými zimami a horúcimi suchými letami. Klíma sa mení aj podľa nadmorskej výšky.

Kontinentálne podnebie, ktoré prevláda na severe krajiny, prechádza na juhu do stredomorského podnebia. Pobrežie Čierneho mora s dĺžkou 378 km charakterizuje mierne podnebie.

Pre dané klimatické podmienky sú charakteristické extrémne minimálne (- 38,3 °C, Tran, r. 1947) a maximálne (45 °C, Sadovo, r. 1916) teploty vzduchu.

V lete sa v Bulharsku udržiava väčšinou slnečné a teplé počasie s priemernou teplotou 23 °C (apríl - september). V silnom južnom prúdení tropického vzduchu býva teplejšie vo vnútrozemí krajiny ako na pobreží. V prípade, že postupujúci studený front z Atlantického oceánu prenikne cez strednú Európu až na Balkán, prejavuje sa aj na čiernomorskom pobreží intenzívnymi búrkami. Keď sa nad strednou Európou v auguste rozprestiera rozsiahla a mohutná tlaková výš, vtedy sa bulharské pobrežie nachádza v severnom prúdení chladnejšieho vzduchu, a tak denné teploty obyčajne dosahujú len 25 až 30 °C. Teplota vody Čierneho mora od júna do septembra má v priemere 23 °C.

Zimy sú studené, so snehom, priemerná teplota je 0 °C. Priemerná ročná teplota dosahuje 12 °C.

Praktické informácie

 

Na vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas alebo platný občiansky preukaz. Odporúča sa, aby platnosť cestovného dokladu bola o 3 mesiace dlhšia ako predpokladaný termín skončenia pobytu v Bulharsku, minimálne však musí pokrývať plánovanú dĺžku pobytu vrátane cesty. Občianske preukazy na cestu do Bulharska je možné použiť pokiaľ sa tranzit neuskutočňuje cez územie Srbska.
Občan SR mladší ako 5 rokov smie vstúpiť na územie BR bez vlastného cestovného pasu, ak cestuje s rodičom a je v jeho cestovnom pase zapísaný. Aj vtedy, ak cestovný doklad rodiča nie je opatrený fotografiou dieťaťa. Deti do 5 rokov musia opustiť krajinu v sprievode rodiča, v ktorého cestovnom pase sú zapísané.

Maximálna povolená rýchlosť je 50 km/h v mestách a obciach, 90 km/h mimo obce a 130 km/h na diaľniciach.

Od vodičov motorových vozidiel vstupujúcich do Bulharska a prechádzajúcich cez krajinu sa vyžaduje:
- vodičský preukaz
- technický preukaz (osvedčenie o evidencii vozidla)
- povinné zmluvné poistenie vozidla (zelená karta)
- odporúča sa mať uzatvorené aj havarijné poistenie vozidla
- v prípade zapožičaného alebo služobného vozidla aj notársky overená plná moc majiteľa vozidla

Používanie cestnej siete (diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I.triedy - štátne cesty) je v Bulharsku platené. Vyberanie poplatkov na hraničných priechodoch pri vstupe do krajiny bolo nahradené systémom zakúpenia cestných nálepiek. Zakúpenie týchto cestných známok je možné na hraničných priechodoch, benzínových čerpadlách alebo pobočkách bulharskej pošty.

Nevyhnutná a neodkladná zdravotná starostlivosť je občanom EÚ poskytovaná zmluvnými zdravotníckymi zariadeniami bezplatne (nevzťahuje sa na ošetrenie u súkromných lekárov).

Povinné očkovanie: nevyžaduje sa
Odporúčané očkovania: tetanus, diftéria

Dôležité telefónne čísla:
Predvoľba Bulharska pre medzinárodné volanie: +359
Tiesňové volania: 112
Prvá pomoc: 150
Požiarnici: 160
Polícia, v rátane dopravnej polície: 166
Informácie o telefónnych číslach: 144
Dopravná polícia: 165, 98272823
Havarijná pomoc: 146, 91146

Veľvyslanectvo SR v Bulharskej republike

Adresa: Posolstvo Slovackoj Respubliki
Bulvar Janko Sakazov 9
1504 Sofija
Tel.: 00359 2 942 9210
Mobil: 00359/888 510455
Fax: 00359 2 942 9235
E-mail: emb.sofia@mzv.sk

Zaujímavé lokality

 

Varna
V starobylom prístave založenom v 6. storočí pnl. je rad zaujímavostí: Katedrála nanebovzatia, Námorné múzeum s akváriom a delfináriom, Archeologické múzeum...

Burgas
Aj napriek svojmu priemyselnému charakteru má mesto čo ponúknuť: Historické múzeum, Archeologické múzeum, jazerá v okolí mesta...

Zlaté piesky
Jedno z najznámejších letovísk sa nachádza asi 30 minút jazdy na sever od Varny a okrem hotelov ponúka ubytovanie v kempoch aj v súkromí.

Nesebar
Historické mesto zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO dýchne na vás atmosféru kamenných chrámov a zvyškov starých pevností.

Sozopol
Letovisko ponúka turistom nielen priezračnú vodu a piesočnaté pláže, ale aj množstvo zelene, rybársky prístav, historické pamiatky, kľukaté uličky či drevené domčeky.

Aktualizácia 16. 06. 2012
Zdroje: euroinfo.gov.sk, mzv.sk, epp.eurostat.ec.europa.eu, medicus.sk
 UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

 
 
Letenky
Pelikan