Aktuality   Predpoveď počasia Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Štáty Kurzy PHM Zdravie Astro Agro Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier
 
 Mena: chorvátska kuna (HRK)  Kurz: 1€ = 7,6425 HRK  Časová zóna: SEČ  Rozloha: 56 542 km²  Úradný jazyk: chorvátčina  Hlavné mesto: Záhreb  Bratislava - Záhreb : 335 km

Krajina

 

Chorvátsko sa nachádza v južnej Európe, na severozápade Balkánskeho polostrova. Jeho pobrežie, obmývané Jadranským morom, je veľmi členité a prevažne skalnaté, s mnohými zálivmi, ostrovmi a polostrovmi, ktoré sú časťami najvyššieho pohoria Dináre (Troglav 1913 m n.m.), tiahnuceho sa na pobreží. Nížiny, ktoré sú súčasťou Veľkej uhorskej nížiny, sa nachádzajú iba na severe a severovýchode krajiny. Chorvátsko je možné rozdeliť na niekoľko častí: sever tvorí Istria (polostrov Istria, Rovinj, Pula), Kvarner nadväzuje na Istriu a tiahne sa až po Karlobag (ostrovy Krk, Rab, Pag), a Dalmáciu (severnú, stednú a južnú), ktorú tvorí pás pobrežia Jadranského mora od Zadaru po Dubrovník. Pod územie Chorvátska patrí asi 1185 ostrovov, z ktorých je iba 60 obývaných. Najväčšie z nich sú polostrov Istria a Pelješac, ostrov Cres, Krk, Brač, Hvar, Pag a Korčula. Chorvátsko susedí so Slovinskom, Maďarskom, Bosnou a Hercegovinou, Srbskom a Čiernou Horou.

Podľa údajov z r. 2011 tu žije 4 412 137 obyvateľov, okrem Chorvátov (90 %) aj Srbi (5 %), a iné národnostné menšiny ako Bosniaci, Maďari, Albánci, Slovinci, Česi, Čiernohorci, Slováci a Macedónci.

Medzi náboženstvami má najväčšie zastúpenie rímskokatolícke náboženstvo (88 %), menšia časť obyvateľstva je pravoslávneho vierovyznania, resp. vyznáva islam.

Počasie na kamerách

     

Aktualne počasie

 Rijeka

Aktualne počasie

 Novi Vinodolski
Shrine of Our Lady of Trsat - Rijeka
Povile - Beach
Viganj Windsurf - beach
Letisko Dubrovník 1
airport-dubrovnik.hr
Panorama Delnice - from Ski centar Petehovac
Záhreb 1
webcams.travel
Samobor
pljusak.com
Poreč - tenisové kurty
webcams.travel
Le Méridien Lav
lemeridienlavsplitview.com
Poreč 5
plavalaguna.hr

Podnebie

 

Chorvátsko sa vyznačuje dvoma podnebnými pásmami: vo vnútrozemí je podnebie prevažne kontinentálneho, čiastočne i horského rázu, zatiaľ čo pozdĺž jadranského pobrežia vládne príjemné stredomorské podnebie s veľkým počtom slnečných dní. Dinárske hory, tiahnuce sa pozdĺž pobrežia, zadržujú oblačnosť a zrážky zväčša padajú len na náveterných stranách hôr. Na pobreží, už v závetrí pohoria, sa väčšinou udržuje suché, slnečné a teplé počasie, s teplotami do 40 °C. Zimy bývajú obvykle mierne, vlhké, s ojedinelými mrazmi. Vo vnútrozemí býva kontinentálne podnebie s priemernými teplotami v januári 0 až 2 °C a v auguste 19 až 23 °C. Teplota mora sa v zime pohybuje okolo 12 °C a v lete okolo 25 °C, miestami až 27 °C.

Praktické informácie

 

Na vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas alebo platný občiansky preukaz na dobu 90 dní. Do cestovného pasu rodičov môžu byť zapísané deti do päť rokov. Deti staršie ako 5 rokov potrebujú pre vstup a pobyt v Chorvátsku vlastný cestovný pas.

Od vodičov motorových vozidiel vstupujúcich do Chorvátska a prechádzajúcich cez krajinu sa vyžaduje:
- vodičský preukaz
- osvedčenie o technickom stave vozidla
- povinné zmluvné poistenie vozidla (zelená karta)
Maximálna povolená rýchlosť na diaľniciach je 130 km/h, na cestách výlučne pre motorové vozidlá 110 km/h, mimo obce 90 km/h, v obci 50 km/h a pre osobné autá ťahajúce príves alebo čln (loď) 80 km/h.

Keďže Chorvátsko nie je členskou krajinou EÚ, Európsky preukaz zdravotného poistenia tu neplatí. V prípade vyhľadania zdravotnej pomoci sa za všetky zdravotnícke služby platí priamo v zdravotníckom zariadení.

Povinné očkovanie: nevyžaduje sa
Odporúčané očkovanie: tetanus, diftéria

Dôležité telefónne čísla
Polícia: 92
Rýchla lekárska pomoc: 94
Hasiči: 93
Chorvátsky automotoklub (HAK), poruchová služba: 987
Poruchová služba pre členov ADAC alebo ÖAMTC: 01 363 6666
Informácie pre turistov v Chorvátsku: 0800 200 200
Predpoveď počasia a situácia na cestách: 9866 a 01 460 800
Rôzne informácie: 981
Slovenská polícia v Chorvátsku počas letnej turistickej sezóny od 4.7. do 28.8.2011
Makarska - mobil: +385 99 7201 001
Crikvenica - mobil: +385 99 7201 002

Veľvyslanectvo SR v Chorvátsku
Adresa: Veleposlanstvo Slovačke Republike
Prilaz Gjure Deželica br. 10
10000 Zagreb
Tel.: +385 1 4877070, +385 1 4877071
Mobil: +385 98 278 182 (pohotovostná služba)
Fax: +385 1 4877078
E-mail: emb.zahreb@mzv.sk

Vysunuté konzulárne pracovisko SR v Chorvátsku počas letnej turistickej sezóny od 1.7. do 31.8.2011
Adresa: ul.Kralja Zvonimira 14, 11. poschodie
21 000 Split
Tel.:+385 21 315 108
Fax: +385 21 315 109
E-mail: slovak.con@gmail.com

Zaujímavé lokality

 

Split
Je stredisko strednej Dalmácie a jeden z hlavných chorvátskych prístavov. Najväčším turistickým lákadlom v Splite je Diokleciánov palác, zaradený do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V areáli paláca sa nachádza katedrála sv. Domnia – patróna a ochrancu mesta, ktorá bola prestavaná z mauzólea cisára Diokleciána. Split je možné nazvať aj mestom múzeí, nachádza sa tu archeologické múzeum, múzeum chorvátskych archeologických pamätihodností, mestské, etnografické, prírodovedecké, námorné múzeum a galéria umenia.

Poreč
Je mesto na západnom pobreží Istrie. Symbolom mesta a najznámejšou kultúrnou aj architektonickou pamiatkou je Eufrasiova bazilika, zaradená do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V Poreči sa nachádzajú aj nádherné paláce- gotický palác Zuccato, barokový palác  Sinčicu a pozostatky chrámu Neptúna a Marsa, ktorý bol najväčším svätostánkom na pobreží Jadranu.

Dubrovník
Mesto v najjužnejšej časti Dalmácie, nazývané aj „perla Jadranu“. Je zaradený do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Jeho dominantou sú majestátne mestské hradby zo stredoveku, z ktorých je nádherný výhľad na more. Historické centrum Dubrovníka ponúka barokovú katedrálu Nanebovzatia Panny Márie, s bohatou klenotnicou, dominikánsky kostol a kláštor, v ktorom sa nachádza múzeum a galéria, goticko-renesančný kniežací dvor a palác Knežev dvor, palác Sponza zo 16. storočia, barokový Kostol sv. Blažeja - patróna mesta, synagógu z 15. storočia, hodinovú vežu Gradski zvonik a Onofriova studňa z 13. storočia, pomenovanú po staviteľovi mestského vodovodu.

Trogir
Leží na ostrove, ktorý je s pevninou spojený kamenným mostom. Medzi najväčšie atrakcie mesta, ktoré je zapísané na zozname svetových kultúrnych pamiatok UNESCO, patrí katedrála sv. Vavrinca, kaplnka sv. Jána Trogirského, pozostatky opevnenia z pevnosti Kamerlengo, obranná veža sv. Marka, kostol sv. Barbory, kostol sv. Jána Krstiteľa z 13. storočia a palác Cipiko.

Brač
Je najväčším ostrovom v Dalmácii. Nachádza sa oproti Splitu, Makarskej a Omišskej riviére. Je známy najkrajšou plážou v Chorvátsku - Zlatni rat, pri dedinke Bol, ale aj tým, že v obci Selce, pôsobil ako obecný lekár známy slovenský spisovateľ Martin Kukučín.

Plitvické jazerá
Sú najznámejším národným parkom v Chorvátsku a patria medzi najkrajšie prírodné výtvory v Európe. Skvostom národného parku, okrem nádhernej prírody, je 16 terasových jazier, vzájomné previazaných vodopádmi a kaskádami. Plitvické jazerá sú zapísané na zozname svetových kultúrnych pamiatok UNESCO.

Mljet
Patrí k najjužnejším chorvátskym ostrovom. Vďaka bohatej vegetácii, hlavne lesom, je nazývaný aj „zelený ostrov“. Jeho západná časť bola vyhlásená za národný park. Najnavštevovanejšími miestami na ostrove sú dve prírodné jazerá Veliko jazero a Malo jazero, ktoré vznikli oddelením mora od ostrova takmer neviditeľnou úžinou. Ostrov ponúka aj historické pamiatky – benediktínsky kláštor s kostolom z 12. storočia, vybudovaný na ostrovčeku jazera Veliko jazero.
Aktualizácia 16. 06. 2012
Zdroje: euroinfo.gov.sk, mzv.sk, epp.eurostat.ec.europa.eu, medicus.sk
 UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

 
 
Letenky
Pelikan