Aktuality   Predpoveď počasia Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Štáty Kurzy PHM Zdravie Astro Agro Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier
 
 Mena: dominikánske peso (DOP)  Kurz: 1€ = 51,98 DOP  Časová zóna: SEČ - 5 hod.  Rozloha: 48 511 km²  Úradný jazyk: španielčina  Hlavné mesto: Santo Domingo  Bratislava - Santo Domingo: 8 285 km

Krajina

 

Dominikánska republika leží vo východnej časti ostrova Hispaniola (Haiti) v Karibskom mori. Tento druhý najväčší ostrov Veľkých Antíl  sa rozprestiera západne od Portorika a východne od Kuby a Jamajky. Jediným priamym susedom Dominikánskej republiky je Haitská republika, s ktorou má spoločnú hranicu v dĺžke 360 km. Morské pobrežie sa tiahne v dĺžke 1 288 km.
Povrch krajiny je členitý, tvoria ho vysočiny, úrodné údolia aj tropické pralesy. Najvyšším pohorím ostrova sú Centrálne Kordillery s najvyšším vrchom Pico Duarte (3 175 m n. m.), ktorého vrchol býva počas zimných období zasnežený.

Podľa údajov z r. 2011 tu žije 9 378 816 obyvateľov. Z hľadiska rasového zloženia je medzi Dominikáncami 73 % miešancov, 16 % belochov a 11 % černochov.

Najpočetnejšie zastúpenie medzi veriacimi majú katolíci (95 %).

Počasie na kamerách

  

Aktualne počasie

 Puerto Plata

Aktualne počasie

 Puerto Plata
Cabarete 3
webcams.travel
Cabarete 1
webcams.travel
Kite Club - Kite Beach Cabarete

Podnebie

 

Dominikánska republika leží v subtropickom pásme a vyznačuje sa teplým počasím, ktoré ovplyvňujú východné pasáty. Najteplejším mesiacom je august, najstudenším február. Priemerná ročná teplota dosahuje  cez deň 29 °C, v noci 20 °C. Voda má v priemere okolo 26 °C.
Rozdiel medzi letom a zimou je daný množstvom zrážok. Obdobie dažďov prichádza začiatkom mája a trvá až do novembra. Medzi augustom a septembrom je krajina vystavená občasným hurikánom, ktoré majú niekedy katastrofálne následky.
Najvhodnejšou dobou na návštevu Dominikánskej republiky je tunajšia hlavná sezóna trvajúca od novembra do apríla. V tomto čase tu panuje krásne slnečné počasie, vanie mierny vietor a turistov nezmáhajú neznesiteľné horúčavy.

Praktické informácie

 

Občania SR majú povolený vstup len s turistickou kartou (Tarjeta de Turismo), ak je výhradným účelom vstupu turistika (je možné cestovať iba s platným cestovným pasom a po príchode si kúpiť na letisku turistickú kartu - cena cca 10 USD s platnosťou 30 dní) .
Na cestu do krajiny za iným ako turistickým účelom alebo na dlhšiu dobu sa vyžaduje platný cestovný pas (minimálne ešte 6 mesiacov od vstupu) a príslušné vízum, o ktoré možno požiadať na Veľvyslanectve Dominikánskej republiky v Prahe.
Okrem pasu/víza/turistickej karty sa vyžaduje spiatočná letenka a dostatočné finančné zabezpečenie zodpovedajúce dĺžke pobytu.

Voda z vodovodu nie je vhodná na pitie.

Všeobecne sú akceptované kreditné karty Eurocard, MasterCard, American Express a Diners Club.

Povinné očkovanie:
nevyžaduje sa
Odporúčané očkovania: tetanus, diftéria, hepatitis A, polio

Dôležité telefónne čísla:
Polícia: 6822 152

SR nemá v Dominikánskej republike priame diplomatické ani konzulárne zastúpenie. Príslušným zastupiteľským úradom je:
Veľvyslanectvo SR pre Dominikánsku republiku
Adresa: Embajada de la República Eslovaca
Calle 66, N°521, Entre 5By 7, Miramar-Playa
Ciudad de La Habana
Cuba
Tel.: +53 (0) 7 204 1884, +53 (0) 7 204 1885
Mobil: +53 (0) 5 263 0584-konzul, +53 (0) 5 263 1511
Fax: +53 (0) 7 204 1883
E-mail: emb.havana@mzv.sk

Zaujímavé lokality

 

Bayahibe
Neveľká rybárska dedina obklopená niekoľkými rozľahlými prázdninovými komplexami a zároveň jedno z najkrajších a najobľúbenejších letovísk ponúka návštevníkom azúrové more a biely piesok. Neďaleko sa nachádza národný park Del´Este pozostávajúci z vápencových terás, ktoré sa formovali milióny rokov, a z jaskýň , ktoré ukrývajú kresby už z dôb pred Kolumbom.

Puerto Plata
Mesto na úpätí hory Mount Isabel de Torres láka návštevníkov nielen malebnou viktoriánskou architektúrou, ale aj starobylou pevnosťou Fuerte de San Felipe a Jantárovým múzeom s expozíciami fosílií hmyzu, plazov, kvetín a listov. Neďaleko mesta je vyhlásená pláž Playa Dorada s belostným pieskom a bohatými možnosťami vodných športov. V blízkosti sa tiež nachádza golfové ihrisko.

Boca Chica
Pôvodne malá rybárska dedinka z 19. storočia sa postupne zmenila na luxusné letovisko s nádhernými plážami s bielym pieskom, tyrkysovou vodou, štýlovými reštauráciami, barmi, klubmi, obchodmi a športovými areálmi. Ponúka široké možnosti dennej zábavy i nočného života, ale je ideálnym miestom aj pre rodiny s deťmi.

Santo Domingo
Hlavné mesto, pôvodne nazývané La Isabela, je miestom, kde vznikla vôbec prvá katedrála, univerzita, kláštor a nemocnica na pôde "Nového sveta". Dnes tu nájdete múzeá, balet, operu, športoviská, čulý nočný život, reštaurácie a výborné nákupné možnosti. Medzi hlavné pamätihodnosti patrí koloniálne jadro starého mesta, pôvodné mestské opevnenie, vyše 15 metrov vysoká kvapľová jaskyňa "Los Tres Ojos", rozsiahla botanická záhrada či dom Krištofa Kolumba. Zaujímavou kuriozitou je presná kópia budovy Bieleho domu vo Washingtone.
Aktualizácia 16. 06. 2012
Zdroje: mzv.sk, medicus.sk, statistiques-mondiales.com, sk.wikipedia.org
 UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

 
 
Letenky
Pelikan