Aktuality   Predpoveď počasia Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Štáty Kurzy PHM Zdravie Astro Agro Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier
 
 Mena: euro (EUR)  Kurz:  Časová zóna: SEČ  Rozloha: 551 000 km²  Úradný jazyk: francúzština  Hlavné mesto: Paríž  Bratislava - Paríž: 1 266 km

Krajina

 

Francúzsko sa nachádza v západnej Európe a patrí medzi jej najväčšie štáty. Pod jeho územie spadajú, okrem ostrova Korzika, aj zámorské územia, departmenty, resp. územia so zvláštnym štatútom, a to Francúzska Polynézia, Nová Kaledónia, Wallis a Futuna v Tichom oceáne, ostrovy Guadaloupe a Martinik v Karibiku, Guyana  v Južnej Amerike, súostrovie Saint Pierre a Miquelon v Severnej Amerika, Réunion a Mayotte v Indickom oceáne a francúzske austrálske a antarktické územia. Povrch Francúzska tvoria rozľahlé nížiny (Parížska panva, Akvitánska nížina), ale aj niekoľko horských masívov, Alpy (Mont Blanc 4810 m n.m.), Pyreneje, Jura, Ardény, Francúzske stredohorie a Vogézy.
Obmývajú ho tri moria, zo západu Atlantický oceán, z juhovýchodu Stredozemné more a zo severu Severné more. Francúzsko hraničí na severovýchode s Belgickom a Luxemburskom, na východe s Nemeckom a Švajčiarskom, na juhovýchode s Talianskom a na juhu so Španielskom, Andorrou a Monakom.

Podľa údajov z r. 2011 tu žije 65 048 412 obyvateľov, okrem Francúzov (94,4 %) aj iné národnostné menšiny ako Alsasania, Lotrinci, Bretónci, Korzičania, Katalánci, Baskovia a Flámi.

Medzi náboženstvami má najväčšie zastúpenie rímskokatolícke náboženstvo (81 %), moslimovia, protestanti a vyznávači židovského náboženstva majú menšie zastúpenie.

Počasie na kamerách

     

Aktualne počasie

 Bedous

Aktualne počasie

 Le Sablais
Place François Sarraille
sk.webcams.travel
Le Sablais
viewsurf.com
Quimper 2
webcams.travel
Cassis
ot-cassis.com
Dinard 1
webcams.travel
Toulouse
webcams.travel
Grand Bornand
eyesonsky.com
Nice 2
webcams.travel
Paríž 05
webcams.travel
Crévoux - Pré-Étoile
viewsurf.com

Podnebie

 

Rozloha a poloha Francúzska určujú niekoľko charakteristických typov podnebia. Na sever a východ od Paríža je kontinentálne podnebie s horúcim letom a častými zrážkami a chladnými zimami s množstvom snehu. Normandia a Bretónsko sú povestné aj chladným veterným letom. Medzi Pyrenejami a Alpami sa tiahne úzke pásmo nížinnej oblasti, ktoré býva výrazne ventilované vlhkým vzduchom z Atlantického oceánu, čo spôsobuje pomalšie prehrievanie vzduchu. Voda býva o 1 až 2 °C chladnejšia ako pri pobreží severného Talianska alebo Španielska. Priemerné denné teploty vzduchu sa v júli a v auguste udržujú na hodnote okolo 30 °C. Zaujímavosťou je, že často býva 2 až 4-stupňový rozdiel medzi teplotou vzduchu v oblasti Marseille a Nice.

Praktické informácie

 

Na vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas alebo platný občiansky preukaz (pri turistických cestách do 90 dní).
Do francúzskych zámorských teritórií môže občan SR cestovať bez víz s cestovným pasom na dobu do 1 mesiaca, do zámorských departementov bez víz na dobu do 3 mesiacov. Na dlhší čas musia občania SR požiadať o vízum na ZÚ FR v Bratislave.

Maximálna povolená rýchlosť na diaľniciach je 130 km/h (za dažďa 110 km/h a v hmle 50 km/h), mimo obce 90 km/h (za dažďa 80 km/h) a v obci 50 km/h.

Nevyhnutná a neodkladná zdravotná starostlivosť je občanom EÚ poskytovaná po predložení Európskeho preukazu zdravotného poistenia.
Platná legislatíva vo Francúzsku vyžaduje spoluúčasť pacienta, t.j. pacient si musí (v prípade, že nie je pripoistený) časť nákladov hradiť sám. Francúzske úrady vyžadujú doklad o platnom zdravotnom poistení pre akýkoľvek krátky pobyt občanov SR vo FR.

Povinné očkovanie: nevyžaduje sa
Odporúčané očkovanie: tetanus, diftéria

Réunion
Povinné očkovanie:

- nevyžaduje sa, pri priamom prílete z Európy
- proti žltej zimnici pri pricestovaní z infekčných oblastí
Odporúčané očkovanie: tetanus, diftéria, hepatitis A, polio (pobyt výlučne vo veľkých mestách a turistických centrách s organizovanými výletmi do vnútrozemia s ubytovaním a stravovaním stredného a vyššieho štandardu)

Francúzska Guyana
Povinné očkovanie:
pre všetkých turistov proti žltej zimnici (okrem detí do 1 roka)
Odporúčané očkovania: tetanus, difteria, hepatitis A (pobyt výlučne vo veľkých mestách a turistických centrách s organizovanými výletmi do vnútrozemia s ubytovaním a stravovaním stredného a vyššieho štandardu)

Francúzska Polynézia
Povinné očkovanie:

- nevyžaduje sa - pri priamom prílete z Európy
- proti žltej zimnici - pri pricestovaní z infekčných oblastí (ak ste sa tam zržiavali počas predchádzajúcich 6 dní, neplatí pre deti do 1 roka)
Odporúčané očkovanie: tetanus, diftéria, hepatitis A (pobyt výlučne vo veľkých mestách a turistických centrách s organizovanými výletmi do vnútrozemia s ubytovaním a stravovaním stredného a vyššieho štandardu)

Mayotte
Povinné očkovanie:
nevyžaduje sa
Odporúčané očkovanie: tetanus, diftéria, hepatitis A, polio (pobyt výlučne vo veľkých mestách a turistických centrách s organizovanými výletmi do vnútrozemia s ubytovaním a stravovaním stredného a vyššieho štandardu)

Dôležité telefónne čísla
Polícia: 17
Rýchla zdravotnícka pomoc (SAMU): 15, 18
Hasiči (Sapeurs Pompiers): 18
Telefonické informácie: 12
Preklad / tlmočenie vo francúzštine: 01 4878 4332

Veľvyslanectvo SR vo Francúzsku
Adresa: Ambassade de la République Slovaque
125 rue du Ranelagh
750 16 Paris
Tel.: 0033 171 937 333
Fax: 0033 142 887 653
E-mail: si.paris@mzv.sk

Zaujímavé lokality

 

Paríž
Hlavné mesto Francúzska, jedno z najväčších európskych miest, oplývajúce množstvom historických pamiatok. Symbolom a zároveň najvyššou stavbou mesta je Eiffelova veža, postavená pri príležitosti storočného jubilea Veľkej francúzskej revolúcie. Medzi ďalšie skvosty Paríža patrí gotická katedrála Notre Dame, Louvre – bývalý zámok francúzskych kráľov, dnes jedno z najslávnejších múzeí na svete, kde je umiestnený aj známy obraz Mona Lisa od Leonarda da Vinci, Sacré Coeur – rímskokatolícky kostol, nachádzajúca sa v štvrti Montmartre, najvyššom mieste v Paríži, Sainte Chapelle – gotická kaplnka postavená na ochranu vzácnych relikvií ako je tŕňová koruna Ježiša Krista a kúsky z kríža, na ktorom bol Kristus ukrižovaný a Víťazný oblúk, postavený Napoleonom Bonaparte na znak jeho veľkých víťazstiev.

Versailles
Zámok neďaleko Paríža, pôvodne postavený ako vidiecke sídlo, bol za vlády Ľudovíta XIV. sídlom kráľovského dvora. Jeho neoddeliteľnou súčasťou je aj nádherný park s rôznymi fontánkami, minizáhradkami a sochami. Najznámejšou z nich je pozlátená socha boha Apolóna, ktorá je súčasťou slávneho Apolónovho vodometu. Zámok a park je zaradený do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Cannes
Mesto na juhu Francúzska, kde sa každoročne koná Medzinárodný filmový festival.

Mont-Saint-Michel
Gotické opátstvo, nachádzajúce sa na severozápade Francúzska na prílivovom ostrove, ktorý je v dôsledku rozdielu asi 15 m výšky morskej hladiny pri prílive a odlive, obklopený morom alebo pieskom z obnaženého morského dna. Ostrov je zaradený do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Korzika
Štvrtý najväčší ostrov v Stredozemnom mori, rodisko Napoleona Bonaparta. Jeho rodný dom sa nachádza v hlavnom meste ostrova Ajaccio. Korzika ponúka aj malebné zálivy a lagúny, pláže s jemným pieskom a priezračné  more.

Bora - Bora
Ostrov vulkanického pôvodu, patriaci medzi ostrovy Francúzskej Polynézie, ktorý leží v Tichom oceáne. Vďaka jednej z najkrajších lagún na svete je nazývaný „perlou Polynézie“ alebo „najkrajší ostrov sveta“.
Aktualizácia 16. 06. 2012
Zdroje: euroinfo.gov.sk, mzv.sk, epp.eurostat.ec.europa.eu, medicus.sk
 UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

 
 
Letenky
Pelikan