Aktuality   Predpoveď počasia Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Štáty Kurzy PHM Zdravie Astro Agro Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier
 
 Mena: nový izraelský šekel (NIS)  Kurz: 1€ = 5,45 NIS  Časová zóna: SEČ + 1 hod.  Rozloha: 20 770 km²  Úradný jazyk: hebrejčina, arabčina  Hlavné mesto: Jeruzalem  Bratislava - Jeruzalem : 2 351 km

Krajina

 

Izrael sa nachádza v juhozápadnej Ázii, na východnom pobreží Stredozemného mora. Jeho územie tvorí úzky pás pobrežnej nížiny, Galilejské pohorie, ktoré dominuje na severe (Har Meron, 1208 m n.m.) a Negevská púšť, rozprestierajúca sa na juhu. Na západe hraničí s Egyptom, na východe s Jordánskom, na severovýchode so Sýriou a na severe s Libanonom. Jeho brehy obmýva na západe Stredozemné more, na východe Mŕtve more a na juhu Červené more.

Podľa údajov z r. 2012 tu žije 7 590 758 obyvateľov, okrem Židov (76 %) aj Arabi (20 %).

Medzi náboženstvami má najväčšie zastúpenie judaizmus (76 %) a islam (17 %), kresťania a ostatné náboženstvá majú menšie zastúpenie.

Počasie na kamerách

 

Aktualne počasie

 Haifa

Aktualne počasie

 Jeruzalem
Haifa
webcams.travel
Múr nárekov
aish.com

Podnebie

 

Podnebie je ovplyvňované Stredozemným morom. Sú tu slnečné, teplé letá a mierne, vlhké zimy. V januári dosahujú teploty v Tel Avive 8 až 18 °C, v auguste až 31,5 °C. Na juhu krajiny, v Eilate, pri Červenom mori je príjemné a teplé počasie počas celého roka. Vo vnútrozemí, najmä v púštnych oblastiach na juhu a východe krajiny, sú denné teploty výrazne vyššie. Často dosahujú až do 40°C, ale napriek tomu sa tam môže v zime objaviť aj sneh. V lete nočné teploty, najmä na púšti, prudko klesajú a rozdiel oproti dňu môže byť aj 20 až 25 °C. V horských oblastiach sú mesiace november až marec dosť daždivé a chladné.


Praktické informácie

 

Na vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas. Medzi SR a Izraelom platí obojstranný bezvízový styk s dobou maximálneho možného pobytu 90 dní (len za účelom turistiky).

Prvá pomoc je poskytnutá bezplatne. Za ostatné ošetrenia sa musí platiť.

Povinné očkovanie: nevyžaduje sa
Odporúčané očkovanie: tetanus, diftéria

Dôležité telefónne čísla
Polícia: 100
Prvá pomoc: 101
Požiarnici: 102
Prvá zdravotná pomoc: 1-800-225005
Informácie pre turistov-Ben Gurion letisko:03-9711485

Veľvyslanectvo SR v Izraeli
Adresa: Embassy of the Slovak Republic
Jabotinsky 37
P.O. Box 6459
Tel Aviv
Izrael
Tel.: 00972-3/5449 119, 5449 656
Fax: 00972-3/5449 144
E-mail: emb.telaviv@mzv.sk

Zaujímavé lokality

 

Jeruzalem
Nazývaný aj Dávidovo mesto, patrí k najkrajším mestám sveta, ktoré ponúka celý rad historických pamiatok. Židia, kresťania a moslimovia ho považujú za sväté mesto. Medzi najnavštevovanejšie pamiatky patrí:
Múr nárekov - je pozostatkom chrámu postaveného Herodesom a pre židovských veriacich najposvätnejším modlitebným miestom;
Via Dolorosa alebo Krížová cesta - predstavuje štrnásť miest, pripomínajúcich na každom z nich Ježišove utrpenie;
Chrám Svätého hrobu - postavený nad skutočným historickým miestom popravy Ježiša Krista na Kalvárii - Golgote;
mešita al-Aksá - pre moslimov tretia najposvätnejšia stavba po Kábe v Mekke a Prorokovej mešite v Medíne;
hora Sion - jej dominantou je bazilika Usnutia Panny Márie, hrob kráľa Dávida a Coenaculum (večeradlo), ktoré je považované za miesto, kde sa Ježiš stretol so svojimi žiakmi pri poslednej večeri;
Olivová hora - okrem zaujímavých sakrálnych stavieb sa na jej západnom svahu nachádza aj najväčší židovský cintorín na svete. Na úpätí hory je  Getsemanská záhrada, kde sa chodil Ježiš modliť a kde ho po Poslednej večeri zradil Judáš.
V Jeruzaleme určite zaujme aj Izraelské múzeum, najzaujímavejšie a najkomplexnejšie múzeum v Izraeli, Múzeum dejín Jeruzalema a Múzeum islamu s najrozsiahlejšou zbierkou predmetov islamskej civilizácie.

Masada
Skalný útes s plochým vrcholom, na ktorom bol Herodosom postavený púštny palác a pevnosť. Posledné miesto odporu židovských povstalcov proti Rimanom. Masada je zapísaná ako pamiatka svetového dedičstva na zozname UNESCO.

Mŕtve more
Najslanšie a zároveň najnižšie položené jazero na svete, ktorého povrch leží 392 m pod hladinou mora. Oblasť Mŕtveho mora je známa nie len kúpeľnými letoviskami, ale aj historickými objektmi, medzi ktoré patrí Qumran – archeologické nálezisko, kde sa nachádzajú pozostatky sídla esejcov. V neďalekej jaskyni bol nájdený starý hebrejský rukopis, známy ako Zvitky od Mŕtveho mora. Podľa starých báji na dne Mŕtveho mora ležia zrúcaniny Sodomy a Gomory.

Eilat
Najjužnejšie mesto v Izraeli nachádzajúce sa v Akabskom zálive Červeného mora. Najznámejšie izraelské letovisko s nádhernými plážami a priezračným morom. Medzi jeho zaujímavosti patrí aj Morské akvárium s faunou a flórou podmorského života.
Aktualizácia 16. 06. 2012
Zdroje: mzv.sk, medicus.sk, statistiques-mondiales.com, awertour.sk
 UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

 
 
Letenky
Pelikan