Aktuality   Predpoveď počasia Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Štáty Kurzy PHM Zdravie Astro Agro Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier
 
 Mena: euro (EUR)  Kurz:  Časová zóna: SEČ - 1 hod.  Rozloha: 92 389 km2  Úradný jazyk: portugalčina  Hlavné mesto: Lisabon  Bratislava - Lisabon : 2 353 km

Krajina

 

Najzápadnejšia krajina kontinentálnej Európy, rozprestierajúca sa v západnej časti Pyrenejského polostrova, kde zaberá 15% celkovej rozlohy. K Portugalsku patrí aj ostrov Madeira (900 km južne od Lisabonu) a Azorské ostrovy v Atlantickom oceáne (1 200 km západne od Lisabonu), zložené z deviatich ostrovov, na ktorých leží aj najvyšší bod štátu (Pico, 2320 m). Skalnaté pobrežie Portugalska, ktorého dĺžka dosahuje 974 kilometrov, je obmývané Atlantickým oceánom. Severná a východná časť krajiny je tvorená zníženými plošinami Mezety a z nich vystupujúcich pohorí. Južnej a západnej časti kraľujú najmä nížiny, z ktorých vystupujú nízke pahorkatiny. Na pevnine je najvyšším bodom vrch Estrela (1991 m) v pohorí Sierra da Estrela. Východná hranica je tvorená riečnymi kaňonmi, ostrovy sú značne hornaté.  Zaujímavosťou sú dodnes aktívne sopky. Na východe a severe susedí so Španielskom (dĺžka hranice 1 214 km).

Podľa údajov z r. 2012 žije tu žije 10 781 459 obyvateľov, samotní Portugalci tvoria 99%.

K rímskokatolickému náboženstvu sa hlási 97 % obyvateľstva, zvyšok tvoria najmä evanjelici a židia.

Počasie na kamerách

     

Aktualne počasie

 Lisabon

Aktualne počasie

 Lisabon
Costa de Caparica
beachcam.pt
Lisabon
webcams.travel
Lisabon 2
jchome.dyndns.org
Braga
discuslima.com
Abrantes Centro
meteoabrantes.info
Quinta da Vitória
wunderground.com
Sagres
portugal-webcams.com
Redondo
meteoredondo.com
Manteigas
weather.no.sapo.pt
Porto de Mós
vievndamiranda.com

Podnebie

 

Územie Portugalska je riekou Tejo rozdelené na dve časti. Severná časť je charakteristická dlhou a daždivou zimou, zatiaľ čo na juhu je zima naopak suchšia a netrvá dlho. Subtropické podnebie je v Portugalsku charakteristické suchým a teplým letom: najteplejšími oblasťami sú Braganca, Évora, Lisabon a Faro, kde letné teploty dosahujú v priemere 28 - 30 °C. V pobrežných oblastiach je teplé leto zmierňované vplyvom Atlantiku. Madeira má subtropické podnebie, na Azorských ostrovoch zaznamenávame o niečo chladnejšie počasie, ale v oboch prípadoch bez väčších výkyvov a extrémnych teplôt.

Praktické informácie

 

Na vstup do krajiny je potrebný platný občiansky preukaz alebo platný cestovný pas. Občania SR sa môžu v krajine zdržiavať po dobu maximálne do troch mesiacov bez nutnosti vybavovania ďalších formalít.

Od vodičov sa v Portugalsku vyžaduje platný vodičský preukaz (spravidla je akceptovaný aj slovenský vodičský preukaz bez nevyhnutnosti preukázania medzinárodného vodičského preukazu), technický preukaz a zelená karta alebo iné platné potvrdenie o poistení.
Maximálna povolená rýchlosť na diaľniciach je 120 km/h, na cestách nižšej triedy 90 km/h a v obci 50 km/h.

Povinné očkovanie:
- nevyžaduje sa - pri priamom prílete z Európy
- proti žltej zimnici - pri pricestovaní z infekčných oblastí na Madeiru alebo Azorské ostrovy (ak ste sa tam zdržiavali počas predchádzajúcich 6 dní, neplatí pre deti do 1 roka a tranzitné pobyty vo Funchal, Porto Santo a Santa Maria)
Odporúčané očkovania: tetanus, diftéria

Dôležité telefónne čísla:
Prvá pomoc (spoločný dispečing polície, zdravotníckej a požiarnej služby): 112
Informácie: 118

Veľvyslanectvo SR v Portugalsku
Adresa: Embaixada da República Eslovaca
Avenida da Liberdade 200, 5 Esq.
1050-116 Lisboa
Tel.: 00351 21 358 33 00, 00351 21 358 33 01
Mobil: 00351 917 340 255 - dipl. služba
Fax: 00351 21 358 33 09
E-mail: emb.lisbon@mzv.sk

Zaujímavé lokality

 

Porto
Druhé najväčšie portugalské mesto dalo meno tradičnému produktu, Portskému vínu, ktoré sa dodnes zváža po rieke Duoro. Historické jadro mesta, Ribeira, bolo v roku 1996 pridané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Najstaršou stavbou v meste je románsky Chrám Cedofeita z 12. storočia, avšak mnohé pamiatky pochádzajú už z doby rímskeho impéria. Mesto je zaujímavé i konštrukciou mostov. Železničný most Ponte de Dona Maria z roku 1877 je dielom Francúza Gustava Eiffela a cestný most Ponte de Dom Luis l. z roku 1886 je originálny umiestnením dvoch ciest nad sebou.

Lisabon
Hlavné a najväčšie mesto Portugalska bolo založené v 12. storočí pred n. l. ako fénické obchodné stredisko. Preteká ním rieka Tejo, nad ktorou sa týčia múry pevnosti Belémska veža. Najstaršou štvrťou mesta je Alfama, známa svojím námestím Largo de Santa Lucia, či Casa de Bicos, Diamantovým domom, ktorého fasádu tvoria kamene otesané do tvaru pyramídy, na vrchole ktorých boli pôvodne osadené diamanty. Centrum Lisabonu tvorí štvrť Baixa, centrum obchodu, priemyslu i bankovníctva. Medzi jej dominanty patrí Národné divadlo Marie ll., Námestie kráľa Petra lV. známe ako Rossio a najkrajšie námestie Lisabonu - Terasa paláca, s triumfálnym oblúkom z 19. storočia.

Sintra
Je jedným z najkrajších miest celého Portugalska. Snúbi sa v ňom množstvo prvkov od gotických, egyptských, renesančných až po maurské. Hlavnou atrakciou je Palácio da Pena Pena (Castelo da Pena), ktorý je najzachovalejším príkladom romantickej portugalskej architektúry. Najstaršou architektonickou pamiatkou je Maurský hrad Castelo dos Mouros, z ktorého je nádherný výhľad na okolitú krajinu národného parku Sintra-Cascais. Najznámejším palácom v Sintre je kláštor Nossa Senhora da Pena. Ďalším lákadlom môže byť letná rezidencia portugalského kráľa, Palácio Nacional de Sintra. Okolité parky, Serra de Sintra, sú vysadené exotickými druhmi stromov a jedny z najväčších parkov v okolí Lisabonu. Mesto je na zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Cabo da Roca
Miesto, známe i ako mys Roca, je najzápadnejším bodom kontinentálnej Európy (38°47´ s. š., 9°30´ z. d.). Nádherné útesy na brehoch Atlantického oceánu, pamätník s vytesanými súradnicami na útese vysokom približne 140 metrov, klasický maják či neopakovateľný výhľad sú tými pravými lákadlami tohto západného konca starého kontinentu.

Algarve
Región Algarve sa nachádza na najjužnejšom cípe Portugalska, napriek tomu, že jeho názov vznikol z arabského ekvivalentu pre západ „al-gharb“. Mys svätého Vincenta na juhozápadnom výbežku provincie je už od stredoveku považovaný za bránu do Stredozemného mora. V Sagres, strategickej pevnosti, vznikla prvá námorná škola na svete. Námestie republiky v meste Lagos je zase známe prvými trhmi s černošskými otrokmi v Európe.
Aktualizácia 16. 06. 2012
Zdroje: euroinfo.gov.sk, mzv.sk, epp.eurostat.ec.europa.eu, medicus.sk
 UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

 
 
Letenky
Pelikan