Aktuality   Predpoveď počasia Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Štáty Kurzy PHM Zdravie Astro Agro Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier
 
 Mena: nový rumunský lei (RON)  Kurz: 1€ = 4,4610 RON  Časová zóna: SEČ + 1 hod.  Rozloha: 238 391 km2  Úradný jazyk: rumunčina  Hlavné mesto: Bukurešť  Bratislava - Bukurešť : 1 138 km

Krajina

 

Rumunsko leží na rozhraní strednej a východnej Európy, čím sa radí medzi Balkánske krajiny. Jeho územie tvoria rozsiahle hrebene a kotliny Východných a Južných Karpát. Vnútro karpatského oblúka, ktorého najznámejšou časťou sú Transylvánske Alpy, zaberá Transylvánska kotlina. Vysoké pohoria sú popretkávané mnohými riekami. Smerom na západ Karpaty postupne prechádzajú do nížiny Banátu, ktorá je súčasťou Veľkej uhorskej nížiny. Na východe strieda Karpaty Multánska pahorkatina. Na juhu sa rozprestiera najväčšia nížina, tzv. Rumunská nížina, ktorá prilieha k Dunaju. Medzi Dunajom a Čiernym morom sa rozkladá pahorkatina Dobrudža. Najdlhšiu štátnu hranicu má na severe, resp. severovýchode s Moldavskom a Ukrajinou. Na západe Rumunsko susedí s Maďarskom, Srbskom a Čiernou Horou a na juhu s Bulharskom. Východnú hranicu tvorí Čierne more.

Podľa údajov z r. 2012 tu žije 21 848 504 obyvateľov. Okrem Rumunov, ktorí tvoria 89,5 %, vo väčšej miere sú zastúpení aj Maďari (6,6%), Rómovia (2,5%), Nemci (0,3%) a Ukrajinci (0,3%).

K rumunskému pravoslávnemu náboženstvu sa hlási 90% obyvateľstva, zvyšných 10 % je rozdelených medzi evanjelické, rímskokatolícke a gréckokatolícke vyznanie.

Počasie na kamerách

     

Aktualne počasie

 Buzău

Aktualne počasie

 Sibiň
Buzău
buzaucity.ro
Sibiň 2
webcams.travel
Sibiň 3
webcams.travel
Braila
mobotix.ro
Odorheiu Secuiesc
uh.ro
Bukurešť 2
idmbasarab.ro
Oradea
sk.webcams.travel
Straja-Platoul Soarelui
jurnalul.ro
Barlad
b-o.ro
Pasul Tihuţa
jurnalul.ro

Podnebie

 

Kontinentálne podnebie, ktoré prevláda na severe krajiny, prechádza na juhu do stredomorského podnebia. Studené zimy a horúce letá sú typické pre väčšinu územia. 378 km dlhé pobrežie Čierneho mora sa vyznačuje miernym podnebím. V lete sa udržiava väčšinou slnečné a teplé počasie. V silnom južnom prúdení tropického vzduchu býva teplejšie vo vnútrozemí krajiny ako na pobreží. V prípade, že postupujúci studený front z Atlantického oceánu prenikne cez strednú Európu až na Balkán, prejavuje sa aj na čiernomorskom pobreží intenzívnymi búrkami. Ak sa nad strednou Európou v auguste rozprestiera rozsiahla a mohutná tlaková výš, pobrežie sa nachádza v severnom prúdení chladnejšieho vzduchu a denné teploty obyčajne dosahujú len 25 až 30°C.

Praktické informácie

 

Na vstup do krajiny je potrebný platný občiansky preukaz alebo platný cestovný pas.

Maximálna povolená rýchlosť na diaľniciach je 120 km/h, mimo mesta 90 km/h a v meste 50 km/h.
Od vodičov motorových vozidiel vstupujúcich a prechádzajúcich cez krajinu sa vyžaduje vodičský preukaz, technický preukaz vozidla a zákonné poistenie vozidla - tzv. zelená karta.

Povinné očkovanie: nevyžaduje sa
Odporúčané očkovania: tetanus, diftéria (pobyt výlučne vo veľkých mestách a turistických centrách s organizovanými výletmi do vnútrozemia s ubytovaním a stravovaním stredného a vyššieho štandardu)

Dôležité telefónne čísla
Jednotná núdzová linka: 112
Prvá pomoc: 961, 969
Pohotovosť – Bukurešť: 962 (Spitalul de Urgenta, Calea Floreasca 8)
Hasiči: 981
Polícia: 955
Informácie o tel. číslach: 931
Vlakový cestovný poriadok: 9521, www.cfr.ro

Veľvyslanectvo SR v Rumunsku
Adresa: Ambasada Republicii Slovace
Strada Otetari 3
020977 Bucuresti
Rumunsko
Tel.: 004021/3006100, 004021/3006107
Mobil: 0040 744 372 825 - pohotovostná služba
Fax: 004021/3006101, 3006105 (konzulárne oddelenie)
E-mail: emb.bucharest@mzv.sk

Zaujímavé lokality

 

Bukurešť
Pre zmes architektonických štýlov, moderných ulíc a námestí, atmosféru v reštauráciách a kaviarňach a tiež výstavný palác sa Bukurešti kedysi hovorilo "Paríž východu". Dominantou mesta je 12 poschodový parlament, Palatul Parliamentului, ktorý je po Pentagone druhou najväčšou budovou na svete. K najnavštevovanejším historickým pamiatkam patria kostoly Biserica Stavropoleos, Biserica Armeneasca a Biserica Coltea pôvodom z 18. storočia.

Brašov
Jedno z najnavštevovanejších miest Rumunska. Hlavným lákadlom je Čierna katedrála, najväčšia cirkevná stavba medzi Viedňou a Istanbulom. Podľa ľudových legiend leží v blízkosti i Drakulov hrad, známy ako  pevnosť Bran.

Sighisoara
Čarovné mesto, centrum remesiel v krajine a jedno z mála európskych opevnených miest, ktoré je stále obývané. Nad mestom sa vypína stredoveká citadela, jedna z najkrajších v Európe. Na 60 metrov vysokej veži sú stále funkčné hodiny s dreveným orlojom. Pri panoramatickom výhľade ponad všetky budovy, strechy a vežičky Sighisoary nám pohľad padne i na malý okrový dom, kde krátky čas žil knieža Vlad II. Tepes, známy ako Dracula.

Dunajská delta
Biosférická rezervácia Dunajskej delty je oprávnene považovaná za jeden z najväčších pokladov rumunského turistického potenciálu. Celá oblasť je zaradená na zoznam pamiatok UNESCO. Oblasť o rozlohe 500 km2 je domovom pre 325 druhov vtákov, 156 druhov rýb, veľa druhov plazov a obojživelníkov.

Ploiesti
V rozľahlom neoklasicistickom Paláci kultúry sa nachádza Múzeum ľudskej biológie. Zaujímavé exponáty a nápadité výstavné panely sa vzťahujú na evolúciu, anatómiu aj ekológiu. Ide nepochybne o najpríťažlivejšie múzeum svojho druhu v celom Rumunsku.

Mamaia
Najväčšie a zároveň najstaršie prímorské letovisko na čiernomorskom pobreží, patrí medzi jedno z najluxusnejších stredísk na celom Balkáne. Ponúka pláže s jemným pieskom, pokoj a relax.Aktualizácia 16. 06. 2012
Zdroje: euroinfo.gov.sk, mzv.sk, epp.eurostat.ec.europa.eu, medicus.sk
 UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

 
 
Letenky
Pelikan