Aktuality   Predpoveď počasia Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Štáty Kurzy PHM Zdravie Astro Agro Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier
 
 Mena: thajský baht (THB)  Kurz: 1€ = 44,133 THB  Časová zóna: SEČ + 6 hod.  Rozloha: 513 115 km²  Úradný jazyk: thajčina  Hlavné mesto: Bangkok  Bratislava - Bangkok: 8 387 km

Krajina

 

Thajské kráľovstvo (Siam) leží v juhovýchodnej Ázii. Hraničí s Mjanmarskom, Laosom, Kambodžou a Malajziou, pobrežná hranica s Andamanským morom a Thajským zálivom meria 2 500 km.

Podľa údajov z r. 2012 tu žije 67 091 089 obyvateľov. Prevažnú časť obyvateľstva krajiny, ktorá nikdy nebola kolóniou, tvoria thajské národnosti Siam, Shan a Lao (80 %), čínskym prisťahovalcom patrí 12 %, Malajzijčanom 4 %, Khmérom 3 %, zvyšok tvoria iné národnosti.

Najväčšie zastúpenie medzi náboženstvami má budhizmus, ku ktorému sa hlási až 95 % veriacich. Islam je zastúpený 4 % a kresťanstvu patrí len 1 %.

Počasie na kamerách

   

Aktualne počasie

 Surat Thani

Aktualne počasie

 Bangkok
Surat Thani
poppies.net
Bangkok
images.webcams.travel
Nakhon Si Thammarat
webcams.travel
Koh Samui
cam-itc.th66.com
Phuket
lotuslodge.de

Podnebie

 

Thajsko sa nachádza v tropickej oblasti, kde priemerné ročné teploty dosahujú 20 – 38 °C a vlhkosť vzduchu kolíše v intervale 70 – 85 %.
Bývajú tu tri ročné obdobia, ktoré možno rozdeliť na:
- teplé – od začiatku marca do konca mája;
- monzúnové – od začiatku júna do začiatku októbra;
- chladné – od polovice októbra do konca februára.
Do krajiny je vhodné cestovať po celý rok, netreba sa báť ani obdobia dažďov. Zrážky prichádzajúce od Indického oceánu nezvyknú mať dlhé trvanie.
Hlavne Bangkok je známy značne znečisteným ovzduším; smog sa spolupodieľa na vytváraní skleníkového efektu, ktorý spôsobuje výkyvy počasia oproti normálu.

Praktické informácie

 

Pri vstupe do krajiny sa vyžaduje platný cestovný pas (platný minimálne 6 mesiacov od dátumu vstupu) a vízum, o ktoré možno požiadať na thajskom veľvyslanectve vo Viedni alebo na honorárnom konzuláte v Bratislave. Udeľuje sa na 1 vstup maximálne na dobu 15 dní, potrebná je 1 fotografia a poplatok 1 000 THB.

Pri návštevách chrámov je potrebné adekvátne oblečenie. Krátke nohavice sú neprípustné. Pred vstupom do chrámu a súkromného príbytku je potrebné sa vyzuť.

Za lekárske služby sa platí, bezplatné služby neexistujú.

MZV SR neodporúča občanom SR cestovať do južných oblastí Thajska, predovšetkým do provincií Narathiwat, Yala, Pattani a Songkhla. Situácia v Bangkoku a ostatných turistických strediskách je pokojná.

Povinné očkovanie:
- nevyžaduje sa - pri priamom prílete z Európy (pobyt výlučne vo veľkých mestách a turistických centrách s európskymi štandardmi)
- proti žltej zimnici - pri pricestovaní z infekčných oblastí (ak ste sa tam zdržiavali počas predchádzajúcich 6 dní, neplatí pre deti do 1 roka)  
Odporúčané očkovanie: tetanus, diftéria, hepatitis A, polio (pobyt výlučne vo veľkých mestách a turistických centrách s organizovanými výletmi do vnútrozemia s ubytovaním a stravovaním stredného a vyššieho štandardu)
Odporúča sa užívanie antimalarík, ak cestovateľ cestuje do pohraničných oblastí na juhu a severe krajiny

Dôležité telefónne čísla:
Polícia: 191, 123
Turistická polícia: 1155
Hasiči: 199
Imigračné oddelenie: 02/2873101 – 10
Nemocnica: 02/6320540 (Nursing Home Hospital Bangkok)
Pohotovosť: 02/6321098
Ambulancia: 02/2522171 – 5

Veľvyslanectvo SR v Thajskom kráľovstve
Adresa: 9-th Floor, South Sathorn Road 25
101 20 Bangkok
Thailand
Tel.: 0066 2 6773445, +6681 617 4611 (mimo pracovnej doby)
Fax: 0066 2 6773447
E-mail: emb.bangkok@mzv.sk

Zaujímavé lokality

 

Bangkok
V očarujúcich „Benátkach východu“ s dômyselným systémom kanálov vám okrem symfónie vôní, chutí, farieb a zvukov oblaží dušu história dýchajúca z vyše 300 budhistických chrámov. Ak navštívite napr. Chrám ležiaceho Budhu, nájdete tu pompéznu sochu Budhu širokú 47,5 m a vysokú 15 m, za návštevu stojí aj Mramorový chrám, Chrám úsvitu či Chrám zlatého Budhu. Na brehoch rieky Chao Phraya stoja najlepšie hotely a je tu aj Grand Palace, ktorý parí medzi najvýznamnejšie pamätihodnosti mesta.

Phuket
Pevnina obmývaná vodami Indického oceánu doháňa svoj niekdajší lesk spred tragických udalostí v r. 2004. Okrem svojho kozmopolitného rázu láka turistov bielymi piesočnatými plážami, tropickou vegetáciou dažďových pralesov, palmovými hájmi a priezračnou vodou. No a, samozrejme, službami, ktorými sa každý návštevník rád nechá rozmaznávať.

Pattaya
Jedno z najobľúbenejších a najnavštevovanejších thajských letovísk. Vďaka množstvu barov, diskoték a nočných klubov je ideálne pre turistov uprednostňujúcich búrlivú zábavu pred oddychom v tichých zákutiach. Na svoje si však príde aj táto skupina, napr. na pláži Wong Amat. No a všetci bez rozdielu si tu môžu zahrať tenis, golf či bowling, skúsiť vodné lyžovanie alebo jazdu na skútroch, urobiť si potápačský kurz či navštíviť vodný park Oceán. A aj Pattaya vám ponúkne kus histórie...

Ayutthaya
Mesto založené v r. 1350 je charakteristické pamätnými vežami nazývanými prang a gigantickými kláštormi. Navštíviť tu môžete palác Bang Pa-in, ktorý bol pôvodne ostrovom, chrám Wat Yai Chaimongkol postavený v r. 1357 na meditáciu či Wat Niwet Thammaprawat v gotickom štýle, pripomínajúci kresťanský kostol.
Aktualizácia 16. 06. 2012
Zdroje: mzv.sk, medicus.sk, statistiques-mondiales.com, dekampo-dovolenka.sk, thajsko.sk
 UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

 
 
Letenky
Pelikan