Aktuality   Predpoveď počasia Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Štáty Kurzy PHM Zdravie Astro Agro Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier
 
 Mena: tuniský dinár (TND)  Kurz: 1€ = 1,91 TND  Časová zóna: SEČ  Rozloha: 163 610 km²  Úradný jazyk: arabčina  Hlavné mesto: Tunis  Bratislava - Tunis: 1 367 km

Krajina

 

Nachádza sa v severnej časti afrického kontinentu, je obmývané Stredozemným morom. Jeho severné pobrežie je skalnaté a strmé, tvorené výbežkami pohoria Atlas (Jebel ech Chambi 1 544 m n.m.), rozprestierajúceho sa na severe krajiny. Východné, nížinaté pobrežie, postupne na juhu prechádza do stepnej náhornej plošiny Sahel, ktorá je oddelená zónou soľných jazier - šottov, od púštnej plošiny Dahar a Sahara, rozprestierajúcej sa na juhu a pokrývajúcej takmer tretinu povrchu krajiny. Pomerne členité pobrežie Tuniska je lemované niekoľkými ostrovmi, z ktorých najväčší je ostrov Djerba, nachádzajúci sa v Gábeskom zálive, nazývanom Malá Syrta. Tunisko susedí na západe s Alžírskom a na juhu s Líbiou.

Podľa údajov z r. 2010 tu žije 10 629 186 obyvateľov, okrem Arabov, ktorí tvoria väčšinu obyvateľstva (98 %), aj Berberi (1%), resp. iné národnostné menšiny.

Medzi náboženstvami má najväčšie zastúpenie islam (98 %), kresťania (1 %) a židia (1 %) majú menšie zastúpenie.

Počasie na kamerách

 

Aktualne počasie

 Tunis
Tunis city
sk.webcams.travel

Podnebie

 

Podnebie v Tunisku nie je rovnorodé v celej krajine. Vnútrozemiu rovnako ako juhu na okraji Sahary panujú tropické africké teploty, v lete až okolo 40°C. Subtropické podnebie s príjemnými 30°C je  v blízkosti Stredozemného mora. Asi najmiernejšie podnebie sa nachádza v okolí Hammametského zálivu. Dážď je málo pravdepodobný a vyvoláva u domorodcov skôr údiv. Veď celomesačné množstvo zrážok je tam len okolo 1 mm. Voda v mori dosahuje v lete 27 až 28 °C a teplota vzduchu dosahuje v júli a v auguste 32 °C.

Praktické informácie

 

Na vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas. Vízum sa vyžaduje iba v prípade, ak nejde o organizovaný pobyt. 

Povinné očkovanie:
- žiadne pri priamom prílete z Európy (pobyt výlučne vo veľkých mestách a turistických centrách s európskymi štandardmi)
- proti žltej zimnici – pri pricestovaní z infekčných oblastí (ak ste sa tam zdržiavali počas predchádzajúcich 6 dní, neplatí pre deti do 1 roka)
Odporúčané očkovanie: tetanus, diftéria, hepatitis A, polio, týfus (pobyt výlučne vo veľkých mestách a turistických centrách s organizovanými výletmi do vnútrozemia s ubytovaním a stravovaním stredného a vyššieho štandardu)

Dôležité telefónne čísla:
Prvá pomoc: 71781000, 71780000
Polícia: 71846846
Hasiči: 198

SR priamo v Tunisku nemá svoj zastupiteľský úrad. Tunisko spadá teritoriálne, konzulárne a diplomaticky pod Veľvyslanectvo SR v Tripolise.
Veľvyslanectvo SR v Líbyi
Adresa:
Hay Al-Andalus
Gargaresh Street, 3 km
P.O.BOX 5721 Tripolis
Líbya
Tel.: 00218/21/478 13 88, 00218/21/478 04 46
Mobil: +218 91 2185248, +218 92 7124866
Fax: 00218/21/478 13 87
E-mail: emb.tripolis@mzv.sk

Zaujímavé lokality

 

Tunis
Hlavné mesto Tuniska, jedno z najstarších miest na svete. Historickým centrom mesta je stará arabská štvrť – Medina, ktorá ponúka celý rad pamiatok. Medzi najvýznamnejšie patrí mešita Jama Ez Zitouna, nazývaná aj Olivová mešita, palác Dar Othman - skvost arabsko-maurskej architektútry, mauzóleum Turbet El Bey,  palác Dar Ben Abdallah, v ktorom je umiestnené Múzeum folklóru a ľudových tradícií a bývalý palác osmanských bejov Dar El Bey, dnes Národné múzeum Le Bardo, ktoré uchováva archeologické  artefakty z rôznych historických období Tuniska. Medina je zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Kartágo
Bývalé staroveké fenické mesto, dnes  jedno z predmestí Tunisu a miesto archeologických vykopávok prevažne z rímskeho obdobia. Najvýznamnejším miestom v Kartágu sú ruiny základov Antoniových kúpeľov, amfiteáter, rímske vily s nádhernými mozaikami, bazilika sv. Cypriána a Tofet – posvätné kultovné miesto Púnov.

El Djem
Pôvodne rímske mesto, v ktorom sa nachádza, po rímskom Koloseu a divadle v talianskej Capue, tretí najväčší amfiteáter na svete, zaradený do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Sousse
Dominantou mesta je veža Khalef el Faatah (bývalý maják), ktorá je súčasťou pevnosti Kasbah. Medzi zaujímavosti patrí aj Veľká mešita a veľmi dobre zachovalé katakomby, s množstvom mramorových hrobiek. Artefakty z týchto hrobiek sú uložené v archeologickom múzeu, ktoré je druhým najvýznamnejším múzeom v krajine.

Djerba
Najväčší ostrov severnej Afriky, známy nielen nádhernými plážami a tyrkysovým morom, ale aj slávnou synagógou La Ghriba, nachádzajúcou sa v dedinke Riadh. Synagóga je postavená na základoch jednej z najstarších synagóg sveta a je v nej uchovaný jeden veľmi starý exemplár Starého zákona.
Aktualizácia 02. 06. 2011
Zdroje: mzv.sk, medicus.sk, statistiques-mondiales.com
 UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

 
 
Letenky
Pelikan