Aktuality   Predpoveď počasia Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Štáty Kurzy PHM Zdravie Astro Agro Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier
 
 Mena: nová turecká lí­ra (TRY)  Kurz: 1€ = 2,7876 TRY  Časová zóna: SEČ + 1 hod.  Rozloha: 780 580 km²  Úradný jazyk: turečtina  Hlavné mesto: Ankara  Bratislava - Ankara: 2 028 km

Krajina

 

Turecko, nazývané aj krajina polmesiaca, sa rozprestiera v juhozápadnej Ázii na polostrove Malá Ázia a v juhovýchodnej Európe na Balkánskom polostrove. Prevažná časť krajiny patrí k Ázii (97% územia). Európsku časť od ázijskej oddeľujú úžiny Bospor a Dardanely, ktoré uzatvárajú Marmarské more a spájajú Čierne a Stredozemné more. Turecko je prevažne hornatá krajina. Nížiny sa nachádzajú len v európskej časti. Vnútrozemie Turecka, Anatóliu, tvorí náhorná plošina obklopená zo severu Pontskými vrchmi (Kaçkar dagi 3 937 m n.m.) a z juhu pohorím Taurus, ktoré sa na východe spájajú do Arménskej vysočiny (Ararat 5165 m n.m.). V Arménskej vysočine pramenia rieky Eufrat, Tigris a Aras. Európska časť Turecka susedí na západe s Bulharskom a Gréckom, v ázijskej má spoločné hranice na východe s Gruzínskom, Arménskom, Azerbajdžánom, Iránom, na juhovýchode s Irakom a Sýriou. Turecko obmývajú štyri moria, na severe Čierne a Marmarské, na západe Egejské a na juhu Stredozemné.

Podľa údajov z r. 2012 tu žije 79 749 461 obyvateľov, okrem Turkov (80 %) a Kurdov (17%) aj národnostné menšiny ako Arabi, Arméni, Gréci, Albánci, Gruzínci a Bulhari.

Medzi náboženstvami má najväčšie zastúpenie islam (99,8 %), menšia časť obyvateľstva vyznáva kresťanstvo a židovské náboženstvo.

Počasie na kamerách

     

Aktualne počasie

 Beşikdüzü

Aktualne počasie

 Konya
Beşikdüzü
besikduzu.bel.tr
Konya
konya.bel.tr
Izmir Saat kulesi
izmir.bel.tr
İnebolu Meydan
sk.webcams.travel
European Coastal Airlines - Rab
Amasya
webcamzone.net
Ayios Amvrosios
alagadi.net
Dainler
sk.webcams.travel
Rab - The Gulf of St. Euphemia
Samsun
icons.wunderground.com

Podnebie

 

Stredná Anatólia má kontinentálne podnebie s horúcimi, suchými letami a studenými zimami. Je už mimo dosah atmosferických porúch prichádzajúcich z Atlantického oceánu a takisto mimo prevládajúceho severného prúdenia, ktoré sa občas, za určitých poveternostných situácií, prejavuje nad Ukrajinou, Čiernym morom a zasahuje až do Grécka. V pobrežných oblastiach je stredomorské podnebie, teplé a vlhké. Zrážky sa vyskytujú vo zvýšenej miere len v zimnom období.

Praktické informácie

 

Na vstup do krajiny je potrebný cestovný pas platný najmenej 3 mesiace po návrate.

Maximálna povolená rýchlosť na diaľniciach je 130 km/h, mimo obce 90 km/h a v obci 50 km/h.

Cestovanie autom v Turecku môže byť riskantné, pretože miestni vodiči často nedodržiavajú pravidlá cestnej premávky. Pre Turecko je príznačná vysoká miera dopravnej nehodovosti.

Povinné očkovanie: nevyžaduje sa
Odporúčané očkovania: tetanus, diftéria, hepatitis A, polio, týfus (pobyt výlučne vo veľkých mestách a turistických centrách s organizovanými výletmi do vnútrozemia s ubytovaním a stravovaním stredného a vyššieho štandardu)

Dôležité telefónne čísla:
Polícia: 155
Prvá pomoc: 112
Hasiči: 110
Turistická polícia v Istanbule: 527 4503
Cestovná a automobilová asociácia: Ankara 0312 2228723, Istanbul 0212 2828140
Turistické informačné kancelárie: Ankara 0312 2292631, 2293661, 2128300, Istanbul 0212 2433731, 2432928, 2492324

Veľvyslanectvo SR v Turecku
Adresa: Atatürk Bulvari 245
066 92 Ankara, Kavaklidere
Tel.: 0090 312 467 5075 (76)
Fax: 0090 312 468 2689
E-mail: emb.ankara@mzv.sk

Zaujímavé lokality

 

Istanbul
Kedysi nazývaný aj Konštantinopol alebo Carihrad, je najväčších mestom Turecka. Je preslávený predovšetkým ako mesto, ktoré sa rozkladá na dvoch kontinentoch a tvorí tak pomyselný most medzi Európou a Áziou. Medzi jeho najznámejšie symboly patria mešita Haghia Sofia z dôb Byzantskej ríše, a Modrá mešita, vrchol osmanskej architektúry, patriaca medzi najväčšie a najobdivovanejšie mešity v Európe. Má 6 minaretov, viac ako 200 okien a vnútorné obloženie z desiatok tisícov modrých dlaždíc, podľa ktorých je pomenovaná. Medzi dominanty Istanbulu patrí aj palác Topkapi, ktorý bol hlavným sultánskym sídlom. Dnes patrí medzi najbohatšie múzeá sveta, v jeho klenotnici je vystavená dýka Topkapi s tromi najväčšími smaragdami na svete a mnoho ďalších zaujímavostí a cenností z majetku niekdajších sultánov.

Bodrum
Kedysi slávny grécky Halikarnassos, ktorý sa preslávil prvým mauzóleom v dejinách ľudstva. Mauzóleum, ktoré patrí medzi jeden zo siedmich divov sveta, dal postaviť kráľ Mausolos II. v 4. storočí pred n. l. ako symbol svojej moci. Okrem Cheopsovej pyramídy mauzóleum pretrvalo zo siedmich divov sveta najdlhšie.

Trója
Staroveké mesto v severozápadnej Malej Ázii, opradené gréckymi mytologickými bájami. Dnes nám Trója, okrem svojho symbolu, slávneho dreveného koňa, ponúka vykopávky a fragmenty, ktoré sú o 500 rokov staršie ako v ostatných gréckych mestách. Medzi najzaujímavejšie patrí rampa, o ktorej sa predpokladá, že práve po nej sa dostal trójsky kôň do mesta.

Efes
Kedysi najvýznamnejšie mesto starovekého Grécka, dnes patrí medzi najnavštevovanejšie pamätihodnosti v Turecku. Ja najzachovalejším antickým mestom. Medzi jeho najvýznamnejšie pamiatky patrí Artemidin chrám, zaradený medzi sedem divov sveta.

Pamukkale
Je jedným z najzaujímavejších miest a najvýznamnejšou prírodnou pamiatkou na svete. V preklade znamená „Bavlnený hrad“, a to vďaka žiarivo bielym travertínovým terasám a jazierkam, ktoré tvoria svah kopca a pripomínajú zamrznutý vodopád. Celé miesto vyzerá ako zasnežený kopec uprostred 40 stupňových horúčav. V bezprostrednej blízkosti tohto pozoruhodného prírodného javu sa nachádzajú ruiny historického mesta Hierapolis, ktorý bol významným kúpeľným mestom Rímskej ríše.

Antalya
Je hlavné centrum Tureckej riviéry na pobreží Stredozemného mora. Je charakteristická nie len krásnymi plážami a tyrkysovým morom, ale aj historickými pamiatkami, medzi ktoré patrí minaret Yivli, známy ako "flétnový minaret", mešita, pôvodne byzantským kostolom zo 14. storočia a Hadriánova brána.
Aktualizácia 09. 12. 2013
Zdroje: euroinfo.gov.sk, mzv.sk, epp.eurostat.ec.europa.eu, medicus.sk
 UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

 
 
Letenky
Pelikan