Aktuality   Predpoveď počasia Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Zdravie Astro Agro Postreky Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier
SIGNALIZAČNÁ SPRÁVA ÚKSÚP   /13.3.-19.3.2017/

Úplné znenie
Jar pomaly prichádza, našťastie nie veľmi rýchlo. Výraznejšie oteplenie sa neočakáva najbližších 10 dní, ale i tak vopred upozorňujeme na niektoré ošetrenia, ktorým vyhovuje premenlivé počasie.
Opätovne pripomíname kučeravosť broskyňových listov, i keď rozvíjanie púčikov postupuje pomaly. Termín ošetrenia je v období nalievania sa púčikov, keď sa začínajú z púčikov vysúvať prvé vrcholčeky zelených lístkov. Je to veľmi krátky čas, ktorý je pre dobrú účinnosť rozhodujúci. Predčasne vykonaný postrek má značne znížený účinok. Zopakujeme aj povolené prípravky – vysokú účinnosť vykazujú najmä meďnaté prípravky Cuproxat SC (aj v malospotrebiteľskom balení – „MB“), Champion 50 WG (aj MB) alebo Kuprikol 50 (aj MB), pri ktorých pri správnom ošetrení možno dosiahnuť jedným postrekom uspokojivé výsledky. Iba pri pokračujúcom vlhkom a chladnom počasí, ktoré predlžuje pučanie a tým aj možnosť infekcie, a najmä v prípade dažďa priamo do pučiacich púčikov, odporúčame ešte jeden postrek, ale už organickými fungicídmi, ako sú Delan 700 WDG, Dithane M 45, Novozir MN 80 alebo Syllit 400 SC a v malospotrebiteľskom balení aj Syllit 65. Tieto možno použiť samozrejme aj pri pučaní.
Už teraz upozorňujeme na moniliózu kvetov a výhonkov kôstkovín, ktorá napáda najmä marhule, v menšej miere aj čerešne a višne. Vyhovuje jej vlhké počasie, najnebezpečnejší je dážď priamo do rozvinutých alebo odkvitajúcich kvetov. Preventívnou ochranou je dôkladné odstraňovanie napadnutých plodov počas ich dozrievania, ale najmä po zbere. Suché plody z vlaňajšej úrody treba odstrániť rezom konárikov až po zdravé drevo. Chemická ochrana kvetov a výhonkov sa zvyčajne vykonáva 2-krát, a to na začiatku kvitnutia a na konci kvitnutia. Ošetrenie sa odporúča iba na náchylných odrodách a za daždivého počasia, najmä v období kvitnutia. Preto je veľmi dôležité sledovať začiatok kvitnutia. Z prípravkov sú na ošetrenie kôstkovín – sliviek, čerešní a višní povolené Abilis Ultra, Horizon 250 EW, Lynx, Ornament 250 EW, Q-Bucon a Tebu 250 (všetky s rovnakou účinnou látkou), ďalej do kôstkovín Signum (aj MB), na broskyne, marhule, slivky a čerešne Prolectus, na broskyne, marhule, slivky, čerešne a višne Luna Experience (aj na ochranu plodov) a Teldor 500 SC (aj na ochranu plodov, aj MB), na čerešne Switch 62,5 WG (aj na ochranu plodov) a na slivky Zato 50 WG. Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie, a to 1 000 litrov na hektár.
Pri pestovaní priesad zeleniny spôsobuje významné škody padanie vzchádzajúcich rastlín, ktoré je komplexným ochorením viacerých húb súčasne. Preventívne treba priesadám zabezpečiť dostatok svetla, primeranú vlahu a optimálnym výsevkom dostatočnú vzdialenosť navzájom a vzdušnosť. V chemickej ochrane sa uplatňuje nový prípravok Previcur Energy. Pred jeho použitím je potrebné si dôkladne prečítať celú etiketu a najmä dávkovanie, ktoré je rozdielne u viacerých plodín, pričom použitie je rozdelené na viacero aplikácií a spôsobov.

Skrátená verzia
-        kôstkoviny (najmä marhule, čerešne a višne)monilióza kvetov a výhonkov kôstkovín – suché plody z vlaňajšej úrody treba odstrániť rezom konárikov až po zdravé drevo. Chemická ochrana – zvyčajne 2-krát, a to na začiatku kvitnutia a na konci kvitnutia prípravkami: na kôstkoviny – slivky, čerešne a višne Abilis Ultra, Horizon 250 EW, Lynx, Ornament 250 EW, Q-Bucon a Tebu 250 (všetky s rovnakou účinnou látkou), ďalej do kôstkovín Signum (aj v malospotrebiteľskom balení – „MB“), na broskyne, marhule, slivky a čerešne Prolectus, na broskyne, marhule, slivky, čerešne a višne Luna Experience (aj na ochranu plodov) a Teldor 500 SC (aj na ochranu plodov, aj MB), na čerešne Switch 62,5 WG (aj na ochranu plodov) a na slivky Zato 50 WG.
-        broskynekučeravosť broskyňových listov – opätovne pripomíname určenie správnej fenofázy – ošetrovať treba až v období nalievania sa púčikov, keď sa začínajú z púčikov vysúvať prvé vrcholčeky zelených lístkov (je potrebné veľmi presne sledovať túto fenofázu a ošetrovať presne v správnom čase!), skorší postrek má veľmi zníženú účinnosť.
-        priesady zeleninypadanie vzchádzajúcich rastlín priesadám treba zabezpečiť dostatok svetla, primeranú vlahu a optimálnym výsevkom dostatočnú vzdialenosť navzájom a vzdušnosť. V chemickej ochrane sa uplatňuje nový prípravok Previcur Energy. Pred jeho použitím je potrebné si dôkladne prečítať celú etiketu a najmä dávkovanie, ktoré je rozdielne u viacerých plodín, pričom použitie je rozdelené na viacero aplikácií a spôsobov.

Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR
15.3.2017
Zdroj: ÚKSÚP
 UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

 
 
Letenky
Pelikan