Aktuality   Predpoveď počasia Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Zdravie Astro Agro Postreky Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier
SIGNALIZAČNÁ SPRÁVA ÚKSÚP   /27.6.-20.7.2016/

Úplné znenie
Ako prvé upozornenie uvádzame choroby viniča. Doterajší priebeh počasia praje približne v polovici územia Slovenska peronospóre a v druhej múčnatke. Detailnejšie informácie sú zverejnené na stránke našej organizácie pre 37 lokalít Slovenska. Napriek tomu osobitne upozorňujeme na múčnatku pre všetky slovenské vinohrady. Jej škodlivosť je oveľa vyššia ako peronospóry a najmä trvá dlhšie a napáda priamo bobule. Naopak peronospóra po odkvitnutí väčšinou napácha pri normálnom priebehu počasia len zanedbateľné škody. Kritickým obdobím pre napadnutie múčnatkou je celý čas od odkvitnutia až do zamäkania bobúľ, osobitne tesne po odkvitnutí približne do 15. júla. Pokiaľ sa výrazne nezmení počasie k daždivejšiemu, možno očakávať silné výskyty múčnatky, čo potvrdzujú aj jej sporadické výskyty na bobuliach už v tomto období. Spoliehať sa na zahorenie múčnatky vysokými teplotami (nad 33oC) neodporúčame, nakoľko doteraz také teploty v dlhom slede dní (viac ako 5 dní) neboli. Takže ochranu proti tejto chorobe treba vykonávať cielene, správnymi prípravkami, ich striedaním a s dostatočným množstvom vody. Pre dodržanie ochranného účinku a neprekročenie ochrannej doby pred zberom hrozna treba správne voliť aj intervaly medzi ošetreniami. V zásade pre stredne skoré odrody musia stačiť maximálne 4 pokvetové ošetrenia, pre neskoré odrody 5 zásahov.
Ďalej upozorňujeme na molice v porastoch zelenín. Molica skleníková škodí najmä na uhorke, šaláte, rajčiaku, paprike, fazuli, jahodách a okrasných rastlinách a molica lastovičníková len na kapustovej zelenine. Ochrana je pomerne zložitá, pretože škodca má viac generácií do roka, preto je nevyhnutné striedať prípravky aj počas jednej vegetácie. Chemické ošetrenie sa robí až pri zistení výskytu škodcu! Na monitorovanie molíc sa v skleníkoch odporúča vyvesiť Stopset alebo Žlté lepové doštičky. Proti molici lastovičníkovej na kapustovej zelenine nie je momentálne povolený žiadny prípravok. Proti molici skleníkovej je do papriky povolený prípravok Calypso 480 SC (aj v malospotrebiteľskom balení - MB), v rajčiakoch Calypso 480 SC, maximálne 2-krát za sezónu Mospilan 20 SP (aj MB), Aceta, Green Mospi a Zonna, ďalej Karate Zeon 5 CS (aj MB), Lambdol a Star Verso a do 30.6.2016 aj Ceon 5 CS, In-Sek a Star Zeon, v uhorkách Calypso 480 SC, Karate Zeon 5 CS, Lambdol a Star Verso, do 31.10.2016 aj Sanmite 20 WP (maximálne 2-krát za sezónu), a do 30.6.2016 aj Ceon 5 CS, In-Sek a Star Zeon, a do kapustovej zeleniny, tekvicovej zeleniny, rajčiaku a baklažánu nový prípravok Neemazal T/S. Postrek sa odporúča zopakovať minimálne 2-3-krát v intervale 3-5-7 dní. Proti imágam škodcu je možné použiť nižšiu koncentráciu, proti larvám je potrebná vyššia koncentrácia. V skleníkových podmienkach možno používať aj biologickú ochranu pomocou prípravkov En-Strip (užitočný organizmus Encarsia formosa), Ercal (užitočný organizmus Eretmocerus eremicus) a Mirical (užitočný organizmus Macrolophus caliginosus). Prirodzenými nepriateľmi molíc sú aj rôzne druhy lienok. Pre ich praktické použitie je pomerne málo skúseností, pri nižších výskytoch by pri umelom nasadení asi 1 ks na 1 rastlinu alebo 20-30 ks na 1 skleník mohli obmedziť škody.
Napriek tomu, že plesne, antraknózy či chrastavitosti nemajú teraz vhodné podmienky pre rozvoj, upozorňujeme na pleseň uhorkovú v porastoch uhoriek a inej tekvicovej zeleniny. Keďže je to pleseň náročná na vyššie teploty a vlhkosť zároveň, jej škodlivosť je zatiaľ minimálna a ochrana je potrebná iba v porastoch zavlažovaných na list. V prípade závlahy podmokom by pleseň nemala mať významnejšiu škodlivosť. Chemickú ochranu treba začať po objavení sa prvých príznakov. Povolené sú prípravky Tanos 50 WG (aj MB), Green Tan a Star Cymadone (aj do cukiet), ďalej Acrobat MZ WG, Cozep, Aliette 80 WG (aj MB, max. 2-x, aj do tekvicovej zeleniny), Previcur Energy (aj MB), Champion 50 WG (aj MB), Banko 500 SC, Bravo 500 (max. 2-x), Green Bra (max. 2-x), Dithane M 45 (aj do tekvicovej zeleniny), Dithane DG Neo Tec, Novozir MN 80 (aj do tekvicovej zeleniny), Ridomil Gold MZ 68 WG, Kuprikol 50 (aj MB, aj do tekvicovej zeleniny), Infinito SC (aj MB, max. 3-x) a do 4.7.2016 aj Ridomil Gold Plus 42,5 WP (max. 3-x).

Skrátená verzia

- viničperonospóra a múčnatka – detailnejšie informácie pre 37 lokalít Slovenska sú zverejnené na stránke www.ukusp.sk. Osobitne upozorňujeme na múčnatku pre všetky slovenské vinohrady. Kritickým obdobím pre napadnutie múčnatkou je celý čas od odkvitnutia až do zamäkania bobúľ, osobitne tesne po odkvitnutí približne do 15. júla. Pokiaľ sa výrazne nezmení počasie k daždivejšiemu, možno očakávať silné výskyty múčnatky, čo potvrdzujú aj jej sporadické výskyty na bobuliach už v tomto období. V zásade pre stredne skoré odrody musia stačiť maximálne 4 pokvetové ošetrenia, pre neskoré odrody 5 zásahov.
- zeleninamolicechemické ošetrenie sa robí až pri zistení výskytu škodcu! Na monitorovanie molíc sa v skleníkoch odporúča vyvesiť Stopset alebo Žlté lepové doštičky. Proti molici lastovičníkovej na kapustovej zelenine nie je momentálne povolený žiadny prípravok. Proti molici skleníkovej je do papriky povolený prípravok Calypso 480 SC (aj v malospotrebiteľskom balení - MB), v rajčiakoch Calypso 480 SC, maximálne 2-krát za sezónu Mospilan 20 SP (aj MB), Aceta, Green Mospi a Zonna, ďalej Karate Zeon 5 CS (aj MB), Lambdol a Star Verso a do 30.6.2016 aj Ceon 5 CS, In-Sek a Star Zeon, v uhorkách Calypso 480 SC, Karate Zeon 5 CS, Lambdol a Star Verso, do 31.10.2016 aj Sanmite 20 WP (maximálne 2-krát za sezónu), a do 30.6.2016 aj Ceon 5 CS, In-Sek a Star Zeon, a do kapustovej zeleniny, tekvicovej zeleniny, rajčiaku a baklažánu nový prípravok Neemazal T/S. V skleníkových podmienkach možno používať aj biologickú ochranu pomocou prípravkov En-Strip (užitočný organizmus Encarsia formosa), Ercal (užitočný organizmus Eretmocerus eremicus) a Mirical (užitočný organizmus Macrolophus caliginosus).
- uhorkypleseň uhorková – chemickú ochranu treba začať po objavení sa prvých príznakov. Povolené sú prípravky Tanos 50 WG (aj MB), Green Tan a Star Cymadone (aj do cukiet), ďalej Acrobat MZ WG, Cozep, Aliette 80 WG (aj MB, max. 2-x, aj do tekvicovej zeleniny), Previcur Energy (aj MB), Champion 50 WG (aj MB), Banko 500 SC, Bravo 500 (max. 2-x), Green Bra (max. 2-x), Dithane M 45 (aj do tekvicovej zeleniny), Dithane DG Neo Tec, Novozir MN 80 (aj do tekvicovej zeleniny), Ridomil Gold MZ 68 WG, Kuprikol 50 (aj MB, aj do tekvicovej zeleniny), Infinito SC (aj MB, max. 3-x) a do 4.7.2016 aj Ridomil Gold Plus 42,5 WP (max. 3-x).


Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR
27.6.2016
Zdroj: ÚKSÚP
 UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

 
 
Letenky
Pelikan