Aktuality   Predpoveď počasia Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Zdravie Astro Agro Postreky Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier
SIGNALIZAČNÁ SPRÁVA ÚKSÚP   /25.7.-31.8.2016/

Úplné znenie
Táto správa je poslednou v rade signalizácií pre letné obdobie. Ďalšia správa bude vydaná najskôr koncom augusta až začiatkom septembra, kedy bude uverejnená podrobná signalizácia proti mínerke pórovej.
Pretrvávajúce teplé letné počasie s lokálne intenzívnymi zrážkami praje mnohým hubovým chorobám. Naďalej platí upozornenie na pleseň zemiakovú na zemiakoch a rajčiakoch pri dodržaní ochrannej doby pred zberom. V prípade zemiakov zberaných do 2 týždňov, je ochrana už bezpredmetná. Ďalej upozorňujeme na septóriovú škvrnitosť zeleru, ktorá môže škodiť na miestach s intenzívnejšími zrážkami, múčnatku mrkvovú, ktorej viac vyhovuje suchšie počasie s nízkymi zrážkami, a na chrastavitosť jadrovín.
viniča sa už blíži posledné ošetrenie, okrem neskorých odrôd. Pri poslednom postreku sa zvyčajne odporúča ošetrovať proti múčnatke aj peronospóre paušálne bez ohľadu na priebeh počasia. Vhodné je využiť meďnaté prípravky. Ochrana proti plesni sivej je potrebná v oblastí lokalít, ktoré sú zverejnené na stránke www.uksup.sk.
Pri mínerke pórovej upozorňujeme na výhodné použitie mechanického spôsobu ochrany prikrývaním porastov póru netkanými textíliami. Musí sa vykonať ešte pred začiatkom rojenia múch, teda približne v polovici augusta, najneskôr do 20.8. Netkané textílie pripomínajú textil, avšak sú tenšie a ľahšie. Majú široké použitie, pričom jedným z nich je ochrana proti škodcom, a to najmä u druhov, ktoré nalietavajú na porasty z okolitého terénu. Nemožno ich použiť na ochranu pred škodcami, ktorí prekonávajú časť svojho vývoja v pôde. Textílie sa podľa hmotnosti delia na viacero druhov, pričom najčastejšie sa používajú textílie s hmotnosťou 17 gramov na m2. Porasty sa prikrývajú tak, aby textília presahovala za okraj porastu aspoň 20 cm. Proti odviatiu vetrom sa okraj textílie zaťaží pôdou, prípadne kameňmi alebo latkami. Textília sa z porastu odstráni až vtedy, keď pominie nebezpečenstvo náletu škodcu. Pri mínerke to býva najskôr koncom septembra.
Kapustovú zeleninu okrem molíc začiatkom augusta vyhľadávajú motýlí škodcovia, ako mora kapustová a mlynárik kapustový za tým účelom, aby na ne nakládli vajíčka a zabezpečili tak pre vyliahnuté húsenice dostatok potravy v podobe dužinatých listov. Na malých plochách pomôže proti nim aj mechanický zber húseníc alebo likvidácia nakladených vajíčok. Postrek je najúčinnejší na mladé húsenice. Pri výbere prípravku treba uprednostniť tie, ktoré sa aplikujú na začiatku liahnutia húseníc, pretože tieto neničia významného prirodzeného nepriateľa trichogramu hnedú (Trichogramma evanescens), ktorý poškodzuje vajíčka uvedených, ale aj iných druhov motýľov. Proti mlynárikovi je povolený prípravok Biobit XL, ktorý sa aplikuje na začiatku liahnutia húseníc. V neskoršom štádiu mladých húseníc sú proti mlynárikovi aj more kapustovej povolené prípravky Bulldock 25 EC, Green Bull, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, Karate Zeon 5 CS, Lambdol, Pyrinex 25 CS, Spintor, Star Verso, Steward, Vaztak Active a maximálne 1-krát za vegetáciu Vaztak 10 EC, Eribea, Alfathrin 10 EC alebo Fastac. Do postrekovej tekutiny treba pridať zmáčadlo Silwet L-77 alebo Silwet Star.

Skrátená verzia
- zemiaky a rajčiaky – pleseň zemiaková.
- zeler – septóriová škvrnitosť zeleru.
- mrkva a petržlen – múčnatka mrkvová.
- jablone a hrušky – chrastavitosť.
- vinič – múčnatka, peronospóra a lokálne aj botrytída vo všetkých vinohradoch.
- pór – mínerka pórová – prikrývanie porastov približne v polovici augusta, najneskôr do 20.8. netkanými textíliami s hmotnosťou 17 gramov na m2 tak, aby textília presahovala za okraj porastu aspoň 20 cm a okraj sa zaťaží pôdou, kameňmi alebo latkami. Textília sa z porastu odstráni najskôr koncom septembra.
- kapustová zelenina – mora kapustová a mlynárik kapustový – na malých plochách mechanický zber húseníc alebo likvidácia nakladených vajíčok. Postrek je najúčinnejší na mladé húsenice. Pri výbere prípravku treba uprednostniť tie, ktoré sa aplikujú na začiatku liahnutia húseníc. Proti mlynárikovi je povolený prípravok Biobit XL, ktorý sa aplikuje na začiatku liahnutia húseníc. V neskoršom štádiu mladých húseníc sú proti mlynárikovi aj more kapustovej povolené prípravky Bulldock 25 EC, Green Bull, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, Karate Zeon 5 CS, Lambdol, Pyrinex 25 CS, Spintor, Star Verso, Steward, Vaztak Active a maximálne 1-krát za vegetáciu Vaztak 10 EC, Eribea, Alfathrin 10 EC alebo Fastac. Do postrekovej tekutiny treba pridať zmáčadlo Silwet L-77 alebo Silwet Star.Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR
25.7.2016
Zdroj: ÚKSÚP
 UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

 
 
Letenky
Pelikan