Aktuality   Predpoveď počasia Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Zdravie Astro Agro Postreky Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier
SIGNALIZAČNÁ SPRÁVA ÚKSÚP   /27.7.-31.8.2015/


Úplné znenie
Táto správa je poslednou v rade signalizácií pre letné obdobie. Ďalšia správa bude vydaná najskôr koncom augusta až začiatkom septembra, kedy bude uverejnená podrobná signalizácia proti mínerke pórovej.
Tak sa konečne ochladilo na normálne teploty. Len zrážky akosi prišli pomenej, a to práve pre najúrodnejšie a v súčasnosti najsuchšie oblasti. Neostáva len dúfať, že aj toto sa skôr či neskôr zlepší.
Pri mínerke pórovej upozorňujeme na výhodné použitie mechanického spôsobu ochrany prikrývaním porastov póru netkanými textíliami. Musí sa vykonať ešte pred začiatkom rojenia múch, teda približne v polovici augusta, najneskôr do 20.8. Netkané textílie pripomínajú textil, avšak sú tenšie a ľahšie. Majú široké použitie, pričom jedným z nich je ochrana proti škodcom, a to najmä u druhov, ktoré nalietavajú na porasty z okolitého terénu. Nemožno ich použiť na ochranu pred škodcami, ktorí prekonávajú časť svojho vývoja v pôde. Textílie sa podľa hmotnosti delia na viacero druhov, pričom najčastejšie sa používajú textílie s hmotnosťou 17 gramov na m2. Porasty sa prikrývajú tak, aby textília presahovala za okraj porastu aspoň 20 cm. Proti odviatiu vetrom sa okraj textílie zaťaží pôdou, prípadne kameňmi alebo latkami. Textília sa z porastu odstráni až vtedy, keď pominie nebezpečenstvo náletu škodcu. Pri mínerke to býva najskôr koncom septembra.
Kapustovú zeleninu okrem molíc začiatkom augusta vyhľadávajú motýlí škodcovia, ako mora kapustová a mlynárik kapustový za tým účelom, aby na ne nakládli vajíčka a zabezpečili tak pre vyliahnuté húsenice dostatok potravy v podobe dužinatých listov. Na malých plochách pomôže proti nim aj mechanický zber húseníc alebo likvidácia nakladených vajíčok. Postrek je najúčinnejší na mladé húsenice. Pri výbere prípravku treba uprednostniť tie, ktoré sa aplikujú na začiatku liahnutia húseníc, pretože tieto neničia významného prirodzeného nepriateľa trichogramu hnedú (Trichogramma evanescens), ktorý poškodzuje vajíčka uvedených, ale aj iných druhov motýľov. Proti mlynárikovi je povolený prípravok Biobit XL, ktorý sa aplikuje na začiatku liahnutia húseníc. V neskoršom štádiu mladých húseníc sú proti mlynárikovi aj more kapustovej povolené prípravky Ceon 5 CS, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Kazeon, Lambdol, Pyrinex 25 CS, Spintor, Star Verso, Star Zeon, Steward, Vaztak Active a maximálne 1-krát za vegetáciu Vaztak 10 EC alebo Fastac alebo Fastack 10 EC. Do postrekovej tekutiny treba pridať zmáčadlo Silwet L 77.
Ďalej upozorňujeme na septóriovú škvrnitosť zeleru, ktorá bude škodiť až po intenzívnejších zrážkach, múčnatku mrkvovú, ktorej viac vyhovuje suchšie počasie s nízkymi zrážkami, a na múčnatku, prípadne chrastavitosť jadrovín.
V minulej správe sme uviedli, že plesne už asi veľa škôd nenarobia. Napriek tomu sú menšie lokality, kde podmienky majú vytvorené. Podľa podrobnejšej signalizácie pre zemiaky, ktorá je uverejňovaná na stránke www.uksup.sk, minulý týždeň boli pre hospodársky významné výskyty plesne zemiakovej splnené podmienky v oblastiach obcí Banská Bystrica, Boľkovce, Gánovce, Haniska pri Košiciach, Košice, Lom nad Rimavicou, Plaveč nad Popradom, Švedlár a Tisinec (okres Stropkov). Preto odporúčame sledovať našu stránku, kde sú informácie týždenne aktualizované. Platia pre nezavlažované porasty.
viniča sa už blíži posledné ošetrenie, okrem neskorých odrôd. Pri poslednom postreku sa zvyčajne odporúča ošetrovať proti múčnatke aj peronospóre paušálne bez ohľadu na priebeh počasia. Vhodné je využiť meďnaté prípravky. Ochrana proti plesni sivej nie je potrebná, ošetrenie proti nej a prípravky v skladoch si treba ponechať na obdobie skutočného ohrozenia a hnitie hrozna.
Skrátená verzia
- pórmínerka pórová – prikrývanie porastov približne v polovici augusta, najneskôr do 20.8. netkanými textíliami s hmotnosťou 17 gramov na m2 tak, aby textília presahovala za okraj porastu aspoň 20 cm a okraj sa zaťaží pôdou, kameňmi alebo latkami. Textília sa z porastu odstráni najskôr koncom septembra.
- kapustová zelenina – mora kapustovámlynárik kapustový – na malých plochách mechanický zber húseníc alebo likvidácia nakladených vajíčok. Postrek je najúčinnejší na mladé húsenice. Pri výbere prípravku treba uprednostniť tie, ktoré sa aplikujú na začiatku liahnutia húseníc. Proti mlynárikovi je povolený prípravok Biobit XL, ktorý sa aplikuje na začiatku liahnutia húseníc. V neskoršom štádiu mladých húseníc sú proti mlynárikovi aj more kapustovej povolené prípravky Ceon 5 CS, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Kazeon, Lambdol, Pyrinex 25 CS, Spintor, Star Verso, Star Zeon, Steward, Vaztak Active a maximálne 1-krát za vegetáciu Vaztak 10 EC alebo Fastac alebo Fastack 10 EC. Do postrekovej tekutiny treba pridať zmáčadlo Silwet L 77.
- zemiaky - pleseň zemiaková – splnené podmienky sú v oblastiach obcí Banská Bystrica, Boľkovce, Gánovce, Haniska pri Košiciach, Košice, Lom nad Rimavicou, Plaveč nad Popradom, Švedlár a Tisinec (okres Stropkov). Podrobnejšie informácie sú týždenne aktualizované na www.uksup.sk. Platia pre nezavlažované porasty.
- viničmúčnatkaperonospóra – vo všetkých oblastiach v prípade posledného ošetrenia. Neskoré odrody stačí ošetrovať iba proti múčnatke v prípade, že sa plánuje ešte jedno ošetrenie. Ochrana proti plesni sivej nie je potrebná.
- pripomíname:
  • septóriová škvrnitosť zeleru – až po intenzívnejších zrážkach,
  • múčnatka mrkvová – vyhovuje jej suchšie počasie s nízkymi zrážkami,
  • múčnatka, prípadne chrastavitosť jadrovín.


Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR
27.7.2015
Zdroj: ÚKSÚP
 UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

 
 
Letenky
Pelikan