Aktuality   Predpoveď počasia Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Zdravie Astro Pranostiky Slnko Mesiac Meniny Horoskopy Lunárny kalendár Agro Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier
Mesiac sa nachádza v znamení Strelec.


19.01.2020 (23:41) - 22.01.2020 (06:00)

Zdravie.  




    Strelec ovplyvňuje stehná, boky, krížovú kosť a pohyblivosť. Po prebudení sa ešte v posteli dôkladne ponaťahujte, zľahka napínajte všetky svaly, uvoľnia sa kĺby a napriami chrbtica. Ak ste zdraví, navštívte saunu - posilňuje imunitný systém, má pozitívny vplyv na náladu a vedie k otužovaniu. Vypotíte škodliviny a pokožka bude jemnejšia a zdravšia. Mesiac cúva, to je vhodný čas na boj s celulitídou cvičením alebo masážou kefou alebo rukavicou. Hýbte sa, chôdza je ideálna. Skúste chodiť do práce pešo, alebo aspoň časť cesty, napr. vystúpte o zastávku skôr. Pri bolestiach kĺbov jedzte citrusové plody, antioxidant vitamín C zmierňuje zápaly. Odpočívajte s nohami vo vyššej polohe. Pochvala je tou najväčšou odmenou.


Záhrada  




    Ak nemrzne, prerežte ovocné dreviny - jednoročné výhonky skráťte o tretinu a letorasty vyrastajúce vo vnútri kríkov odstráňte celé. Mladšie ovocné stromčeky a kôstkoviny prerežte až neskôr na jar, pri vyšších teplotách. Zo stromov odstráňte mumifikované plody a hniezda prezimujúcich škodcov pod kôrou. Všetok odpad spáľte! Do teplého skleníka začnite vysievať zeleninu. Skontrolujte uskladnenú úrodu.



Lunárny kalendár 




    Je spôsob počítania času, ktorý sa zakladá na pozorovaní mesačných cyklov. Jeho určujúcou jednotkou je synodický alebo aj lunárny mesiac - teda doba, za ktorú sa Mesiac vráti do rovnakej polohy voči Slnku vzhľadom na pozemského pozorovateľa. Najčastejšie trvá od novu do novu, je to vlastne doba vystriedania fáz Mesiaca. Lunárny mesiac trvá 29 dní 12 hodín 44 minút a 2,8 sekúnd, priemerne 29,5 dňa. V lunárnom roku sa tak striedajú 29 a 30 dňové mesiace. Lunárny rok má 354 dní – je teda kratší ako rok solárny (doba obehu Zeme okolo Slnka), ktorý má 365,25 dní. Na vyrovnanie straty sa približne každé tri roky vkladá priestupný mesiac. Priestupný rok má teda 13 mesiacov.

Všetkými znameniami zverokruhu prejde Slnko počas jedného roka, Mesiac počas jedného obehu okolo Zeme a v každom znamení zotrvá 2 až 3 dni, v priemere 2 a štvrť dňa.

V lunárnom kalendári sú zohľadnené všetky fázy a postavenia Mesiaca voči Slnku a Zemi, v akom znamení zverokruhu sa nachádza, jeho pribúdanie, ubúdanie, približovanie či vzďaľovanie sa od Zeme, všetky vplyvy, ktoré pôsobia a ovplyvňujú nielen prírodu, ale aj všetky živé organizmy na našej planéte, teda aj nás, naše telo a psychiku...

Zdroj: Lunárny kalendár 2020, Lunárny kalendár Krásnej panej 2020

 
 
Letenky
Pelikan