Aktuality   Predpoveď počasia Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Zdravie Astro Pranostiky Slnko Mesiac Meniny Horoskopy Lunárny kalendár Agro Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier
 

Roman a Romana

Krstné mená Roman a Romana pochádzajú z latinského označenia Romanus čiže "Riman", príp. "rímsky (občan)". Mužská verzia mena sa v tvare Romano vyskytuje aj v taliančine a španielčine, tvar Romain sa používa vo francúzštine.

Na Slovensku patria obe verzie k bežne zaužívaným, okrem základných tvarov sme si zvykli používať oslovovanie Romo, Romko, Romanko, Roma, Romanka, Romina.

Roman aj Romana sú aktívni, nečinnosť im je cudzia, stále niečo podnikajú a vymýšľajú.

 

Matej

Matej je komunikatívny, spoločenský muž, ktorý nemá problém s kýmkoľvek nadviazať kontakt. Je kamarátsky, bezprostredný a výrečný rozprávač.

Meno patrí medzi novozákonné, má hebrejský pôvod (Mattijah) a v preklade znamená "dar boha Jehovu". V gréčtine sa rozlíšili podoby Mattiás - Matej a Matthaios - Matúš. V latinčine sa používa tvar Matthias, v taliančine Mattia. U nás je známa aj staršia podoba Matiáš. Pôvodným významom sú Matejovi blízke mená Bohdan, Teodor a Jonatán.

Na Slovensku je toto meno pomerne obľúbené, jeho nositeľov oslovujeme Maťo alebo Maťko.

Zdroj: slovnik.dovrecka.sk, www.krstne-mena.eu
 UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

 
 
Letenky
Pelikan