Aktuality   Predpoveď počasia Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Zdravie Astro Pranostiky Slnko Mesiac Meniny Horoskopy Lunárny kalendár Agro Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier
 

Matúš

Na Slovensku veľmi obľúbené krstné meno Matúš má hebrejský pôvod (Mattithjah) a v preklade znamená "dar boží". V gréčtine sa rozlíšili podoby Mattiás - Matej a Matthaios - Matúš. Pôvodným významom blízke sú aj mužské mená Bohdan, Božidar, Izidor, Teodor, Donát a Jonatán. Matúš má svoje ekvivalenty aj v iných jazykoch, napr. v latinčine Matthaeus, v češtine Matouš a v poľštine Mateusz.

Matúša oslovujeme Matúško, Maťko alebo Maťo.

Zvyčajne sú nositeľmi tohto mena precitlivení muži, ktorí sú plní záhad a tajomstiev, skrátka, ich život je pre druhých veľkou hádankou.

 

Móric

Móric je muž obdarený veľkou emotívnosťou, schopný veľké city vyvolávať, ale im aj podliehať.

Meno je odvodené z latinského Mauritius, čo znamená "pochádzajúci z Mauritánie" (štát v severnej Afrike). Stretnúť sa môžeme aj s jeho staršou podobou Maurícius, z ruštiny je známy tvar Mavrikij, v nemecky hovoriacich krajinách sa používa meno Moritz, u českých susedov Moric, u maďarských Mór alebo Móric, medzi francúzskymi krstnými menami nechýba zas Maurice.

Dnes sa na Slovensku stretávame s nositeľmi tohto mena už len zriedkavo, oslovujeme ich Móricko alebo Mórko.

Zdroj: slovnik.dovrecka.sk, www.krstne-mena.eu
 UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

 
 
Letenky
Pelikan