Aktuality   Predpoveď počasia Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Zdravie Astro Pranostiky Slnko Mesiac Meniny Horoskopy Lunárny kalendár Agro Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier
 

Judita

Judita je starozákonné biblické meno. Má hebrejský pôvod, je odvodené z mena Jehúdíth a v preklade znamená "žena z Judey" alebo "Židovka".

Meno má aj inojazyčné ekvivalenty, napr. v češtine sa okrem tvaru Judita používa aj populárna Jitka, maďarčina má v kalendári meno Judit, nemčina Judith alebo Jutta, medzi ruskými ženami určite nájdeme Judif a z taliančiny je známa Giuditta. Na Slovensku meno nemá početné zastúpenie, Judity u nás oslovujeme aj Juditka, Jud, Judka.

Väčšinou sú to chytré ženy, vnímavé, bystré a pohotové, vyznačujúce sa originálnym myslením.

 

Dagmara

Dagmara je podnikavá, životaschopná žena, prekypuje dôvtipom a šikovnosťou, v nečinnosti dokáže zotrvať len krátku chvíľu.

Meno má škandinávsky pôvod a je zložené zo slov "dag" a "mari", čo v preklade znamená "svetlá panna", príp. "slávny deň".

Nositeľky tohto u nás ojedinelého mena oslovujeme Dáška, Dáša, Dašena, Dadka, Dada, Dagmar, Dagmarka. V tvare Dagomaro ho pozná aj španielčina.

Zdroj: slovnik.dovrecka.sk, www.krstne-mena.eu
 UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

 
 
Letenky
Pelikan