Milí návštevníci. Z dôvodu technickej poruchy sú niektoré časti našej stránky nedostupné. Na odstránení závad pracujeme. Ďakujeme za pochopenie!
  Aktuality   Predpoveď počasia Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Zdravie Astro Agro Postreky Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier

Signalizačná správa ÚKSÚP

Mory na kapustovej zelenine.

Mory patria medzi nebezpečných motýlích škodcov mnohých poľnohospodárskych plodín. Vyskytujú sa v celej Európe. Najčastejšie poškodzujú kapustovú zeleninu, kde je významným škodcom mora kapustová. Ďalším druhom je napr. mora gama, ktorá napáda kapustu, šalát, špenát, rajčiaky a papriku.
Motýľ mory kapustovej je dlhý 20 mm, v rozpätí krídel dosahuje 45 mm. Je tmavohnedej farby, zadný pár krídel je jasnejšej farby, popolavohnedý bez kresby. Pri odpočinku má krídla strechovito zložené. Vajíčka sú pologuľovité, ich povrch je lúčovito rebrovitý, najprv sú biele, neskôr sivasté. Húsenica je dlhá asi 40 mm, hrubá, premenlivej farby, najprv zelená, neskôr hnedá, na chrbtovej strane má 3 jasnožltkasté pásy a pozdĺž bokov 2 žltopopolavé pásy. Kukla je bronzovej farby.
Prezimujú kukly v pôde. Motýle vyletujú koncom mája až začiatkom júna. Samičky kladú vajíčka na spodnú stranu listov rozličných druhov rastlín. Vyliahnuté húsenice najprv žerú hromadne na spodnej strane listov. Neskôr prechádzajú aj na susedné rastliny, na listoch ktorých vyhrýzajú nepravidelné otvory a potom aj chodbičky vo vnútri zavíjajúcich sa hlávok kapusty a v ružiciach karfiolu. Dospelé húsenice schádzajú do hornej vrstvy pôdy, kde sa zakukľujú. Z časti kukiel vyletujú v auguste motýle, ktoré kladú vajíčka pre vývoj druhej generácie. V našich podmienkach prezimúva súčasne prvá aj druhá generácia.
Poškodenia vznikajú najčastejšie od obdobia zavíjania sa hlávok kapusty až do neskorej jesene. Vtedy možno pozorovať na listoch oválne nepravidelné otvory a chodbičky medzi listami. Húsenice žerú večer, cez deň sa ukrývajú v hlávkach kapusty alebo v ružiciach karfiolu, ktoré znečisťujú svojimi výkalmi. Škodlivejšia je druhá generácia.
Preventívne treba ničiť burinu a pozberové zvyšky hlboko zapracovať do pôdy, čím sa zničia kukly a nakladené vajíčka. Na malých plochách pomôže aj mechanický zber húseníc alebo likvidácia nakladených vajíčok. Prahom hospodárskej škodlivosti je výskyt húseníc mory kapustovej a mlynárika kapustového dohromady aspoň na 10 % rastlín, pri karfiole na 5 % rastlín, pričom sa hodnotí 50 rastlín. Premnoženie podporuje teplé a suché počasie. Povolené prípravky účinkujú aj proti mlynárikovi kapustovému. Najväčšiu skupinu tvoria prípravky s účinnými látkami zo skupiny pyretroidov, ktoré majú najmä kontaktný účinok, a to s účinnou látkou deltamethrin prípravky Decis EW 50, Decis Protech (aj v malospotrebiteľskom balení – MB), Decis Forte, Delta EW 50, Delmetros 100 SC, Dinastia, Dinastia Forte, Koron 100 SC a Scatto, s účinnou látkou lambda-cyhalothrin Karate Zeon 5 CS (aj MB) a Lambdol, s účinnou látkou cypermethrin Cyperkill Max, Cythrin Max, Rafan Max, RWA Protector Max, Supersect Max a Sweep, s účinnou látkou alpha-cypermethrin Alsip, Eribea, Vaztak Active a Vaztak 10 EC, s účinnou látkou beta-cyfluthrin Green Bull a iba v malospotrebiteľskom balení Decis Al (účinná látka deltamethrin) a Samuraj (účinná látky lambda-cyhalothrin). Ďalšie prípravky sú s účinnou látkou spinosad Spintor (aj MB), s účinnou látkou indoxacarb Explicit Plus, Steward, a Steward OPZ a s účinnou látkou cyantraniliprole Benevia. Všetky sa aplikujú v štádiu mladých húseníc. Do postrekovej tekutiny treba pridať zmáčadlo Silwet L-77, Silwet Star (aj MB), Silwet Gold alebo Spartan. Postrek je najúčinnejší na mladé húsenice, pričom musí byť zasiahnutá najmä spodná časť listov, kde sa húsenice zdržujú. Na monitorovanie možno využiť svetelné, prípadne feromónové lapače. Húsenice sa liahnu asi 10 dní po zistení výskytu motýľov. Významným prirodzeným nepriateľom je trichograma hnedá (Trichogramma evanescens), ktorá poškodzuje vajíčka mnohých druhov motýľov. Mladé húsenice, pokiaľ sa nezavŕtajú do hlávok kapusty alebo ružíc karfiolu, sú častou potravou vtákov.


Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR
6.8.2021
Signalizačná správa ÚKSÚPMožno si už viacerí pestovatelia všimli skutočnosť, že odstup kvitnutia jednotlivých ovocných druhov sa akoby každoročne viac približuje k sebe až splýva do veľmi krátkeho obdobia niekoľkých dní. Je tomu aj toho roku, keď takmer naraz kvitnú mandle, marhule, broskyne aj skoré slivkoviny, napr. ringloty, a začínajú aj čerešne a višne. Avizované ochladenie v posledný víkend nastalo a počas neho zakvitli aj pravé trnky a hneď na to bude krátka tzv. trnková zima s hrozbou mrazov aj v nížinách. Či bude toto posledné mrazové obdobie, ťažko povedať, ale skôr nie. Vpády arktického vzduchu priamo zo severu sa tejto jari akosi pravidelne opakujú.
Skorú, tzv. nepravú červivosť plodov sliviek spôsobujú piliarky. Najteplejšie oblasti, v ktorých skoré slivkoviny už dokvitajú, upozorňujeme, že ochrana proti piliarkam spočíva v jednom dôkladnom postreku stromov ihneď po ich odkvitnutí, keď opadávajú posledné korunné lupienky kvetov (nie skôr, keď ešte lietajú včely!). Ošetrenie má význam iba v miestach pravidelných škôd. Na sledovanie rojenia a odchyt dospelých piliarok sa používajú Biele lepové dosky, Stopset B a Arboband – lepové dosky biele, ktoré je potrebné vyvesiť do korún stromov približne 10 dní pred kvitnutím, čo ešte vo vyšších slivkových polohách možno stihnúť. Na chemickú ochranu sú povolené prípravky Decis EW 50, Decis Protech (aj v malospotrebiteľskom balení – MB), Delta EW 50, Dinastia a iba v malospotrebiteľskom balení Decis Al, Sanium Ultra a Sanium Ultra, Al, ktoré sú povolené proti žravým a cicavým škodcom na všetkých ovocných drevinách.
U viniča sa blíži termín ošetrovania proti kučeravosti tzv. postrekom na sucho. Chemická ochrana je potrebná výlučne iba v tých vinohradoch, kde v minulom roku roztoče spôsobili významnejšie škody, a kde nie je použitá biologická ochrana. V zdravých viniciach ošetrovať netreba! Pripomíname, že plstnatosť nemá žiadny hospodársky význam a kučeravosť je tak lokálny problém zväčša iba niekoľkých silne napadnutých krov, že ošetrovanie celej vinice je takmer vždy nepotrebné, ale sa treba zamerať iba na skutočne napadnuté kry. Silne napadnuté kry viac rokov po sebe je rozumnejšie mechanicky odstrániť a spáliť. Jarný postrek je najúčinnejší počas slnečných dní pri teplote 12-15oC. V štádiu pučania (štádium tzv. včielky) možno použiť prípravky RWA Cumulus WG, Kumulus WG (aj MB), Síra 800 WG, Sirus a Thiovit Jet (aj MB), ktoré sa môžu použiť aj ihneď po vypučaní, avšak s nižšou koncentráciou. Bez ohľadu na vegetačné štádium je povolený prípravok Ortus 5 SC (aj MB), ktorý možno používať aj počas vegetácie postrekom na list, čo je aj vlastne najbežnejší spôsob jeho aplikácie. Najvhodnejšia, najekonomickejšia, najistejšia a prírode najbližšia je ale biologická ochrana použitím dravého roztoča Typhlodromus pyri. I keď priame náklady na vykonanie tohto zásahu sú pomerne vysoké, pri dodržaní podmienok použitia, ale najmä pri správnom výbere ostatných prípravkov počas vegetácie proti hubovým chorobám či iným škodlivým organizmom sa dosiahne trvalá ochrana na celú životnosť vinohradu. Častou otázkou vinohradníkov je, či tento jarný postrek účinkuje aj proti múčnatke. Treba konštatovať, že oficiálna autorizácia nie je uvedená pri žiadnom prípravku a o vedľajšom účinku tiež nie sú na etiketách žiadne údaje. Avšak vzhľadom na to, že ide o sírnaté prípravky, je určitý predpoklad i keď nižšieho účinku proti múčnatke aj v tejto skorej fáze ošetrovania. Veľmi dobrý protimúčnatkový účinok je až v štádiu dĺžky letorastov na úrovni 10-15 cm.
Ing. Stanislav Barok
ÚK
Zdroj: ÚKSÚP
 UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

 
 
Letenky
Pelikan