Aktuality   Predpoveď počasia Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Štáty Kurzy PHM Zdravie Astro Agro Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier
 
 Mena: maurícijská rupia (MUR)  Kurz: 1€ = 46,88 MUR  Časová zóna: SEČ + 4 hod.  Rozloha: 2 040 km²  Úradný jazyk: angl., fran., kreolčina  Hlavné mesto: Port Louis  Bratislava - Port Louis: 8 566 km

Krajina

 

Maurícius je ostrovný štát ležiaci v juhozápadnej časti Indického oceánu, v súostroví Maskarény, približne 900 km východne od ostrova Madagaskar. Tento hornatý, pôvodom vulkanický ostrov je 58 km dlhý a 47 km široký. Okrem bieleho piesku, priezračnej vody a koralových útesov obklopujúcich pobrežie tu nájdete hory, krátery, husté pralesy, trstinové polia, potoky aj vodopády.
Po r. 1835, keď bolo zrušené otroctvo, začala na ostrov prúdiť lacná pracovná sila z Indie a práve Indovia dnes tvoria podstatnú časť národnostného zloženia obyvateľstva Maurícia (68 %). Zvyšné percentá patria Číňanom, Francúzom a príslušníkom ďalších menšín.

Podľa údajov z r. 2010 tu dnes žije 1 303 717 obyvateľov, čo znamená, že Maurícius je najhustejšie obývanou krajinou Afriky.

Z hľadiska vierovyznania tvoria najväčšie spoločenstvo hinduisti (48 %), za nimi nasledujú príslušníci rímskokatolíckej cirkvi a vyznávači islamu. Ďalšie náboženstvá sú len menšinové.

Podnebie

 

Maurícius (patria k nemu aj priľahlé ostrovy) sa rozprestiera na južnej pologuli v subtropickom podnebnom pásme. Leto je tu vtedy, keď je v Európe zima a naopak. Na Mauríciu sa hlavná letná sezóna začína v novembri a najteplejšie obdobie trvá až do marca. Teplota vzduchu dosahuje  28 až 31 °C. Za letné mesiace však môžeme označiť aj apríl, máj, september a október, kedy býva v priemere 25 až 28 °C a zároveň je menšie aj riziko zrážok. Jún, júl a august sú obdobím maurícijskej „zimy“. Riziko zrážok je v tomto čase najnižšie z celého roka, denné teploty vzduchu kolíšu okolo 24 °C, nočné klesajú na 16 °C.
Vzhľadom na polohu ostrova uprostred oceánu je prakticky nemožné jednoznačne definovať suché a daždivé mesiace, pršať môže ktorýkoľvek deň v priebehu roka. V období od decembra do januára sa v oblasti môžu vyskytnúť tropické cyklóny, preto je nutné rešpektovať upozornenia a predpovede počasia.
Teplota vody sa pohybuje v rozmedzí od 22 °C (júl – august) do 27 °C (december – február). Potápanie je najlepšie od decembra do marca, voda je v tomto období najpriezračnejšia. Od júna do augusta sú najlepšie podmienky na surfovanie.

Praktické informácie

 


Pre vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas. Na Maurícius môžme cestovať bez víz na maximálne obdobie 3 mesiacov počas 6 mesiacov. Bezvízový styk sa uplatňuje pre všetky kategórie osôb a na všetky účely, okrem osôb cestujúcich za účelom vykonávania zárobkovej činnosti.
Na ostrove sa bežne vymieňajú cestovné šeky v hlavných svetových menách za hotovosť, rovnako bežné je aj používanie kreditných kariet.
Na Mauríciu funguje služba Western Union, na základe ktorej je možné previesť finančné prostriedky, ktoré si následne určená osobne prevezme v hotovosti.

Na ostrove sa jazdí na ľavej strane vozovky.

Zdravotná starostlivosť je na dobrej úrovni. Hotely vyššej cenovej kategórie majú spravidla vlastného lekára.

Voda z vodovodu na Mauríciu nie je pitná, preto sa odporúča piť len vodu riadne zakúpenú a balenú vo fľaškách.
Mliečne výrobky nie sú pasterizované, preto sa im radšej vyhýbajte.

Povinné očkovanie:
- nevyžaduje sa - pri priamom prílete z Európy (pobyt výlučne vo veľkých mestách a turistických centrách s európskymi štandardmi)
- proti žltej zimnici - pri pricestovaní z infekčných oblastí (ak ste sa tam zdržiavali počas predchádzajúcich 6 dní, neplatí pre deti do 1 roka)  
Odporúčané očkovanie: tetanus, diftéria, hepatitis A, polio (pobyt výlučne vo veľkých mestách a turistických centrách s organizovanými výletmi do vnútrozemia s ubytovaním a stravovaním stredného a vyššieho štandardu)

Dôležité telefónne čísla:
Polícia: 999, 112
Rýchla zdravotná služba: 114
Hasiči: 995, 115

SR nemá na ostrove Maurícius priame diplomatické ani konzulárne zastúpenie. Príslušným zastupiteľským úradom je:
Veľvyslanectvo SR so sídlom v Pretórii
Adresa: 930 Arcadia Street, Arcadia 0083
Pretoria
South Africa
Tel.: 0027 12 3422051-2
Mobil: 0027-(0)83 3041599
Fax: 0027 12 3423688
E-mail: emb.pretoria@mzv.sk

Zaujímavé lokality

 

Port Louis
Hlavné mesto je zaujímavé predovšetkým mnohorakosťou stavebných štýlov. Zaujímavá je francúzska koloniálna budova na námestí Place d'Armes, anglikánsky a katolícky kostol, budova súdu, kasárne z 18. storočia, Prírodopisné múzeum, impozantná mešita Jummah a čínska pagoda. Najlepší výhľad na mesto a prístav sa naskytuje z citadely Fort Adelaide. Neďaleko mesta sa na ploche 1 200 ha rozprestiera prírodný park Domaine les Pailles.

La-Vanille-Krokodilpark
V blízkosti Rivière des Anguilles leží krokodília farma, kde sa chovajú krokodíly nílske dovezené z Madagaskaru. Veľký prírodný park ponúka príjemné prechádzky cez les so sladkovodnými prameňmi. Je tu taktiež malá ZOO s domorodými druhmi divých zvierat.

Pamplemousses
Botanická záhrada na severe ostrova je známa svojimi rozsiahlymi parkami a mnohorakosťou exotického rastlinstva. Je taktiež domovom vyše storočných korytnačiek.
Aktualizácia 06. 06. 2011
Zdroje: mzv.sk, medicus.sk, statistiques-mondiales.com, gov.mu, mauritius.cz
 UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

 
 
Letenky
Pelikan