Aktuality   Predpoveď počasia Slovensko Lyž. strediská SR Česko Rakúsko Maďarsko Poľsko   Európa Svet   Biopredpoveď UV index Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Zdravie Astro Agro Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier
 
Mesto 21. 05. 2024 22. 05. 2024 23. 05. 2024

Bratislava

- - -

Košice

- - -

Piešťany

- - -

Poprad

- - -

Sliač

- - -

Žilina

- - -
Zdroj: www.weatheronline.co.uk
UV index
UV index je medzinárodne uznávaný spôsob merania intenzity ultrafialového (UV) žiarenia vyžarovaného slnkom, na konkrétnom mieste a v konkrétnom čase. Ide o jednoduchú číselnú škálu (0 až 11+) vyjadrujúcu aktuálnu dennú intenzitu slnečného UV žiarenia a tým aj zaťaženie kože UV žiarením.

Zdroj: www.daylong.sk Na hodnotu UV indexu má vplyv zemepisná šírka (čím bližšie k rovníku, tým vyššia hodnota UV indexu), nadmorská výška (s každými 1 000 m sme vystavení o 15 % vyššej dávke UV žiarenia), ročné obdobie, poloha slnka, oblačnosť a celkové množstvo ozónu. Maximálne hodnoty dosahuje UV index na poludnie v letnom období.  Nadmerné vystavovanie sa UV žiareniu bez primeranej ochrany zvyšuje riziko rakoviny kože a urýchľuje starnutie kože, čo sa prejavuje vonkajšími znakmi ako sú tvorenie vrások a starecké škvrny. Jedným zo spôsobov ochrany pred UV žiarením je zvolenie si správneho ochranného faktora (SPF), kedy je potrebné brať do úvahy okrem UV indexu aj typ pleti – fototyp, ktorý je u každého jednotlivca individuálny.

FOTOTYP - predstavuje kvalitu odpovede jedinca na pôsobenie slnečných lúčov. Podľa typu kože možno ľudí rozdeliť na 4 základné skupiny:

Zdroj: www.daylong.sk SPF - udáva, o aký násobok času možno po nanesení prípravku na kožu predĺžiť pobyt na slnku, bez jej začervenania. Opätovné nanesenie ochranného prostriedku neredukuje škodlivé účinky už prijatého slnečného žiarenia. Po natretí ochranného prípravku je dôležité nepodliehať pocitu falošnej istoty a zbytočne sa nevystavovať slnečnému žiareniu hlavne v kritických hodinách (11. – 15. hod.). Tiež netreba zabúdať, že sneh odráža 90 %, voda 50 % a piesok 50 % slnečného žiarenia. Aj v tieni sme vystavení (hoci v polovičnej intenzite) slnečnému žiareniu. Dokonca cez zamračenú oblohu preniká 70–80 % žiarenia.

Zdroj: www.daylong.sk

 
 
Letenky
Pelikan