Aktuality   Predpoveď počasia Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Štáty Kurzy PHM Zdravie Astro Agro Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier
 
 Mena: maldivská rufiyaa (MVR)  Kurz: 1€ = 18,52 MVR  Časová zóna: SEČ + 4 hod.  Rozloha: 298 km²  Úradný jazyk: sinhálčina  Hlavné mesto: Male  Bratislava - Male: 7 002 km

Krajina

 

Maldivská republika leží juhozápadne od Srí Lanky a Indie a tvorí ju 1 192 koralových ostrovov roztrúsených v Indickom oceáne na 26 atoloch. Z celkovej rozlohy 90 000 km² až 99 % maldivského územia pokrýva more. Len 220 ostrovov je obývaných, vyše 80 je sprístupnených pre cudzincov. Viaceré z neobývaných ostrovov sa využívajú na sušenie rýb alebo iné poľnohospodárske aktivity.

Tempo rastu populácie na Maldivách sa v posledných desaťročiach zrýchlilo, ale aj napriek tomu zostáva krajina s počtom 315 885 obyvateľov (údaj z r. 2010) jedným z najmenších nezávislých štátov v Ázii.
Štvrtina všetkých obyvateľov žije v Male. Mimo hlavného mesta sú  najviac obývané oblasti Hithadhoo (atol Addu), Fuamulah a Kulhudhufushi (atol Haa Dhaalu).

Hlavným a v podstate jediným náboženstvom, ku ktorému sa domorodci hlásia, je sunnitský islam.

Podnebie

 

V krajine, kde je pomer súše a vody 1 : 99, zohráva podnebie v každodennom živote významnú úlohu. Maldivčania si už veľmi dlho organizujú život podľa kalendárneho systému založeného na 27 nakaiy. Podľa neho majú rok rozdelený na dve obdobia. Vlhké obdobie monzúnových dažďov (hulhangu – juhozápadný monzún) má 18 nakaiy a trvá približne od apríla do decembra, obdobie sucha (iruvai – severný monzún) má 9 nakaiy a trvá od decembra do apríla.
Maldivy ťažia zo svojej rovníkovej geografickej polohy a tropického podnebia zaručujúceho teplo a slnečno počas celého roka. Denné teplotné výkyvy sú len nepatrné. Najteplejším mesiacom je apríl, najchladnejším december. Teploty však v značnej miere závisia od monzúnov. Priemerná teplota počas celého roka dosahuje 27 °C, v najteplejších mesiacoch vystúpi na 31 až 33 °C.
Menej stabilná je z hľadiska mesačných prehľadov zrážková činnosť: najsuchší je február, obdobie od januára do apríla je celé relatívne suché. Najväčší objem zrážok registrujú meteorológovia v máji a októbri, keď juhozápadný monzún prináša od rozbúreného mora dážď a vietor. Príchod severného monzúnu znamená obdobie modrej oblohy, nízkej vlhkosti a minima zrážok.
Vďaka svojej polohe nie sú Maldivy vystavené tropickým búrkam a cyklónom, ich výskyt v tejto oblasti je zriedkavý. Výnimku tvoria situácie, keď sa cyklón sformuje nad Bengálskym alebo Ománskym zálivom. Vtedy špirálovito stočená sústava oblakov prinesie nad krajinu izolované zrážky.
More na Maldivách má po celý rok okolo 27 °C.

Praktické informácie

 

Pre vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas. Vízum je možné dostať priamo na letisku po prílete, dá sa využiť aj lodné spojenie s Indiou alebo Srí Lankou.
Do 30 dní pobytu je vízum bezplatné, pri predĺžení pobytu je potrebné zaplatiť poplatok 10 USD/deň. Žiadosť o predĺženie víza sa podáva na Department of Immigration.
Úrady vyžadujú pri vstupe preukázať dostatočné finančné prostriedky na pobyt, približne 25 USD na osobu/deň.

V prípade záujmu dostať sa na niektorý z nesprístupnených ostrovov treba v Male písomne požiadať o zvláštne povolenie  na „Ministry of Atolls Administration“. Žiadosti sa prijímajú denne v čase 8.30 – 11.00 hod. za mierny poplatok.

Výmena inej meny ako USD v bankách je problematická. Platí to tak pre hotovosť, ako aj pre cestovné šeky. Všeobecne je akceptovaná kreditná karta American Express, karty VISA, MasterCard a EuroCard sú limitované.
Zdravotná starostlivosť je na pomerne nízkej úrovni, náročnejšie zákroky sa na Maldivách neuskutočňujú. Ošetrenie je pomerne drahé.

Dĺžka cestnej siete krajiny je 9,6 km, spojenie medzi ostrovmi je zabezpečené malými plavidlami.

Povinné očkovanie:
- nevyžaduje sa - pri priamom prílete z Európy (pobyt výlučne vo veľkých mestách a turistických centrách s európskymi štandardmi)
- proti žltej zimnici - pri pricestovaní z infekčných oblastí (ak ste sa tam zdržiavali počas predchádzajúcich 6 dní)
Odporúčané očkovania: tetanus, diftéria, hepatitis A, polio (pobyt výlučne vo veľkých mestách a turistických centrách s organizovanými výletmi do vnútrozemia s ubytovaním a stravovaním stredného a vyššieho štandardu)

Dôležité telefónne čísla:
Polícia: 999, 112
Rýchla zdravotná služba: 114
Hasiči: 995, 115

SR nemá na súostroví Maldivy priame diplomatické ani konzulárne zastúpenie. Príslušným zastupiteľským úradom je:
Veľvyslanectvo SR pre Maldivy
Adresa: Embassy of the Slovak Republic
50-M, Niti Marg
Chanakyapuri, 110 021 New Delhi
India
Tel.: 0091 11 26 889071, 26111075
Mobil: 0091 9818799477
Fax: 0091 11 2687 7941
E-mail: emb.delhi@mzv.sk

Zaujímavé lokality

 

Maldivy sú ako celok rajom na zemi, oázou pokoja, splneným dovolenkovým snom.
Nenájdete tu rušný život typický pre mnohé dovolenkové destinácie, aj rozmiestnenie jednotlivých rezortov korešponduje s ostrovným členením krajiny.
Nájdete tu však spoľahlivé slnečné počasie, krištáľovo čisté more, najbelší piesok na plážach, aký si viete predstaviť, nezabudnuteľné západy slnka, komfortné bývanie a diskrétnosť personálu starajúceho sa o vaše maximálne pohodlie. Maldivy ponúkajú romantické výlety loďou na očarujúce koralové ostrovy a neskutočný podmorský svet, ktorého tajomstvá môžete sami odkrývať.

Male
Jedno z najmenších hlavných miest na svete sa rozprestiera na rovnomennom ostrove, ktorý sa od ostatných líši mrakodrapmi a dláždenými ulicami. Jedna časť mesta – to sú vládne inštitúcie a ulice lemované obchodmi a úradmi, druhá časť mesta – to je starý trh, drobní obchodníci, preľudnenosť a ulice také úzke, že sa nimi prederie ledva jedno auto.
V Male nie sú klasické pláže, ale v juhozápadnej časti mesta lemuje prístav umelo vybudovaná pláž s hrádzou, kde sa dá príjemne zabehať najmä vo večerných hodinách, keď teploty trocha klesnú.
K pekným spomienkam na mesto určite prispeje návšteva rybieho trhu, moderného prístavu i 400-ročnej mešity Huskuru Miskiiy. Najpozoruhodnejšou stavbou je Islamské centrum so zlatou kupolou viditeľnou zo všetkých strán. Stavba je poctou islamu a jej súčasťou je mešita pre 5 000 osôb, knižnica, konferenčné centrum, učebne a kancelárie.
Nezabudnuteľným zážitkom je návšteva Národného múzea, ktorého nenápadný vonkajší vzhľad ani v najmenšom nedáva tušiť, aké úžasne zbierky sú v ňom uložené: od sultánskych trónov a palankinov, cez zbrane použité počas bojov s Portugalcami v 16. storočí, slávnostné odevy panovníkov, až po sochy z 11. storočia nájdené v starých chrámoch.
Aktualizácia 16. 06. 2012
Zdroje: mzv.sk, medicus.sk, statistiques-mondiales.com, visitmaldives.com, maledivy.cz
 UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

 
 
Letenky
Pelikan