Aktuality   Predpoveď počasia Aktuálne počasie   Letoviská Voda Hory Snehové správy Web kamery Turist Info Zdravie Astro Pranostiky Slnko Mesiac Meniny Horoskopy Lunárny kalendár Agro Lexikón   Služby Kontakt
Vyhľadávanie
Náhľad kamier
 
Mestá

Východ Mesiaca

Západ Mesiaca

Fáza Mesiaca

Bratislava

hod. hod.

Banská Bystrica

hod. hod.

Košice

hod. hod.
Fázy a pohyb Mesiaca

Fáza Mesiaca je tvar osvetlenej časti Mesiaca viditeľnej zo Zeme. Mení sa periodicky zmenou polohy Mesiaca pri pohybe okolo Zeme relatívne vzhľadom na Zem a Slnko. Počas lunárneho mesiaca sa mení sila prílivu a odlivu, množstvo odrazeného slnečného svetla, vlhkosť, atmosférický tlak, teplota, elektrické aj magnetické pole. Mesačná príťažlivosť zodvihne zemskú kôru o pol metra (tieto zmeny sú na obrovskej ploche celej zemegule nebadané).

Nov - Mesiac stojí pred Slnkom a obidve planéty spoločne pôsobia na Zem. Mesiac aj Slnko vychádzajú aj zapadajú spoločne, preto Mesiac na oblohe nevidíme, je osvietená iba jeho odvrátená strana.

Prvá fáza - začína po novoluní. Mesiac sa po prejdení novom začína postupne objavovať na západe. Keď nastane tma, vyzerá ako malý kosáčik. Postupom dní stále pribúda, a začína vytvárať písmeno D.


Prvá štvrť - „dorastajúci Mesiac“ - Slnko s mesiacom zviera pravý uhol pripomína písmeno D. Starí ľudia ho nazývali menom Dominik.

Druhá fáza - začína 8. deň cyklu, z mesiaca vidíme presnú polovicu.

Spln - Mesiac sa dostane postupne z tvaru D do plnej gule. Starí ľudia ho nazývali Otilo. Mesiac má osvietenú celú privrátenú stranu, je viditeľný po celú noc, pretože je oproti Slnku. V tomto období sa dá celkom dobre pozorovať aj cez deň. Zem stojí medzi Slnkom a Mesiacom, je vystavená protichodnému pôsobeniu ich príťažlivostí. Mesiac vychádza pri západe Slnka a zapadá pri jeho východe.

Tretia fáza - začína po splne (14,8 dňa).

Posledná štvrť - „cúvajúci“ Mesiac - Slnko s mesiacom zviera pravý uhol. Z mesiaca akoby začalo ubúdať, postupne sa stráca v tvare písmena C. V tejto fáze ho starí ľudia nazývali Cyril.

Štvrtá fáza - táto fáza Mesiaca začína 22. dňom. Postupne svetlo Mesiaca zanikne, až kým sa dostane k začiatočnej fáze a začne opäť pribúdať.

Celý cyklus trvá 29 dní (presnejšie 29,5 dňa) a nazýva sa „lunácia“ alebo mesačný cyklus Mesiaca.
Zdroj: meteo.sk
 UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

 
 
Letenky
Pelikan